Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Jako zagađen vazduh u Beogradu, četvrti u svetu

Jako zagađen vazduh u Beogradu, četvrti u svetu
(Фото Н. Марјановић)

Vazduh u Beogradu od jutros je u kategoriji jako zagađen, pokazuju podaci sajta „Beoeko”, dok je na listi najzagađenijih svetskih metropola sajta „AirVisual”, glavni grad Srbije u 11.20 bio na četvrtom mestu. Prema ovom izvoru, opasnih čestica PM 2,5, u 10 časova bilo je 14,3 puta više nego što je dozvoljeno. Isti podaci pokazuju da je u Novom Beogradu prisutno čak 19,3 puta više čestica PM 2,5 nego što je prihvatljivo, pa je vazduh okarakterisan kao „opasan”, prenosi RTS.

Povišene koncentracije zagađujućih čestica zabeležili su i uređaji Agencije za zaštitu životne sredine.

Istovremeno, sajt Beoeko je kvalitet vazduha u glavnom gradu ocenio kao „jako zagađen” i to na skoro svim mernim stanicama u prestonici. Kada je vazduh u toj kategoriji, ozbiljne zdravstvene tegobe se mogu očekivati i kod zdravih osoba i u osetljivim grupama populacije, kao što su stari, deca, osobe sa oboljenjima srca i pluća.

Preporuka je da se izbegavaju sve fizičke aktivnosti u spoljašnjoj sredini, da se skrati boravak na otvorenom i preusmeri obavljanje uobičajenih aktivnosti u zatvoreni prostor dok se ne poboljša kvalitet vazduha.

Sajt „AirVisual” je vazduh u Valjevu jutros okarakterisao kao „veoma nezdrav”, a u Novom Pazaru, Vranju, Čačku, Nišu, Paraćinu, Zemunu i Lazarevcu kao „nezdrav”.

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Саша Јовановић
Угушиће се економски и ко зна какав још тигар... Он тражи здраву околину.
Kao uvek
Žuta prašina je fini pesak iz Zapadne Sahare koga pod određenim uslovima vetrovi nose preko Jugozapadne Evrope ka Severu i Severoistoku Evrope manjim delom i do nas. I to nije nikakvo zagađenje i nema veze sa temom redakcijskog priloga.
Oktoberfest
I Minhen je pun žute prašine, ali prosvećen narod zna da se ona digla u Sahari i jakim vetrovima došla u Evropu. Fini pesak iz Sahare, kojeg vetrovi nose preko Atlantika, je preduslov za rast prašume u Amazonu. Ali, u takvim kategorijama se u Srbiji ne razglaba.
A.A.
Pesak nije uzrok zagadjenja.
Мирослав Крстић
Ноћас и данас пало је пуно неке „прашине„ жуто браон боје по целом дворишту и колима у Обреновцу. Ово је страшно шта нам се дешава
Kao uvek
I stalno u vrhu u Evropi.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.