Prolećno orezivanje drveća
Proleće je stiglo. Gradsko zelenilo je, međutim, poranilo i već uveliko prekraćuje stabla beogradskih drvoreda. Baš tako – svako drvo koje viđam ovih dana ogolilo je do samog stabla. Svaka grana je nepotrebno prekraćena tako da sada izdanci nemaju odakle da niču. Dve-tri grane dužine po 20–30 santimetara ne mogu da daju izdanke. Neka stabla imaju po pet, šest grana bez ikakvih grančica.
Neka stabla su na tri-četiri metra presečena napola. Tako je bar u Ulici Vojislava Ilića, gde su stabla svojevremeno četiri-pet godina zaredom isto tako prekraćivana i još se nisu oporavila. Ovako skraćena, brzo će se osušiti. Baš kao na Adi Ciganliji pre 10 godina, kad je posečeno 300 ogromnih topola. Građu su radnici prodali i pare uzeli sebi. Mnogi radnici su se svađali jer neki nisu dobili skoro ništa, a reč je o više od 1.000 kubnih metara drva. Sva ova stabla osušila su se za dve godine. Tako su svojevremeno posečena i stabla platana u Bulevaru kralja Aleksandra. Kome će sada otići ova posečena stabla, uredno složena u kamione?
Slavko Simić,
Beograd.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


