Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Slovenci smanjili potrošnju gasa i struje

Slovenci smanjili potrošnju gasa i struje
(Pixabay)

LjUBLjANA - Potrošnja prirodnog gasa u avgustu bila je manja za 14 procenata, a u septembru za 11 odsto u odnosu na prosečnu potrošnju u prethodnih pet godina, objavila je Kancelarija za makroekonomske analize i razvoj Slovenije (Umar).

Kako prenosi RTV Slovenije, očekuje se da će potrošnja gasa u oktobru biti još manja, dok Umar štednju povezuje sa poskupljenjem gasa zbog energetske krize i smanjenjem potrošnje pre svega u delu industrije.

Podseća se da je EU propisala da zemlje članice od 1. avgusta ove godine do 31. marta 2023. smanje potrošnju gasa za 15 procenata u odnosu na petogodišnji prosek i procenjuje da je Slovenija već dostigla uštedu od 14,8 procenata.

Umar navodi i da je potrošnja električne energije u Sloveniji prošlog meseca bila za 4,4 odsto manja nego u septembru prošle godine, a da je glavni razlog smanjenje proizvodnje u pojedinim energetski intenzivnim preduzećima zbog visokih cena struje, preneo je Tanjug.

Precizira se da je industrija u Sloveniji smanjila potrošnju struje za 5,1 odsto, dok su domaćinstva u septembru uštedela 3,9 odsto električne energije.

Procene o rezultatima privrede za kraj godine su u septembru dodatno pogoršane, uz lošija izvozna očekivanja, jer većina anketiranih kompanija očekuje pad proizvodnje do kraja godine, objavio je Umar.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mustafa Aga
Ajde da vidimo ko che da ugasi pech totalno...Da mu na kraju zime, ako prezivi, dodele orden,"Superman."...
No sikiriki
Ja se uopšte ne brinem za Slovence i energetiku jer njih "greje ljubav".
VesaD
a jesu u yugi trosili najvise,..karma je stigla zasluzeno
Luis
A i plačali najviše. Sada Yugi više ne plačaju ništa. Karma za Yugu jelda?

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.