Kolorističke impresije Koste Hakmana
Retrospektivna izložba Koste Hakmana (Bosanska Krupa, 1899 – Opatija,1961) priređena je daleke 1988. godine u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, a njegovo stvaralaštvo poslednji put je izlagano u novosadskoj Spomen-zbirci Pavla Beljanskog 2011. Imajući to u vidu, kao i činjenicu da je reč o jednom od naših najznačajnijih slikara međuratnog perioda, jednom od naših najveštijih akvarelista i profesora Akademije likovnih umetnosti u Beogradu, izložba njegovih dela, koja će biti otvorena večeras u Narodnom muzeju Srbije, u 19 sati, pruža lepu mogućnost da se njegov opus iznova sagleda. I da se evocira posredstvom njegovih slika – pejzaža, mrtvih priroda, enterijera i portreta – njegov umetnički postupak, sazdan od kontrasta i kolorističke impresije, o čemu je i sam govorio, koristeći baš ove reči.
Ovaj umetnik, koji je aktivno stvarao od dvadesetih do početka šezdesetih godina 20. veka, pripadnik „Mlade Bosne”, praški student Vlaha Bukovca, koji se potom školovao i u Beču i Krakovu, čest posetilac Pariza i univerzitetski predavač, između ostalog i Ljube Popovića, biće predstavljen kroz tematsku raznovrsnost njegovog stvaralačkog izraza sa posebnim akcentom na međuratni period kao najplodniji u njegovom opusu. I to pod izložbenim naslovom „Kosta Hakman – prizori svakodnevice” u Velikoj muzejskoj galeriji, a po zamisli Jasmine Cukić i Lidije Ham Milovanović, kustoskinja Narodnog muzeja Srbije.

Kako ističu iz ovog muzeja, među odabranih 50 radova, koji će posetioci do 15. januara moći da vide, pored dela iz muzejske kolekcije nalaze se i radovi iz Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, Muzeja grada Beograda, Muzeja u Smederevu, Narodnog muzeja u Smederevskoj palanci, Medija centra „Odbrana”, Biblioteke grada Beograda i Fakulteta likovnih umetnosti. Biće tu, svakako, i poznata slika „Predgrađe”, iz 1937, za koju je Hakman nagrađen na Svetskoj izložbi u Parizu. Značajno je istaći da među izloženim slikama znatan broj Hakmanovih radova čine upravo oni koji se nalaze u privatnom vlasništvu, što izložbu čini dodatno atraktivnom, budući da će to biti i jedinstvena mogućnost za uvid u značajna dela koja se ne čuvaju u muzejskim ustanovama.
Ne držeći se strogo hronološkog redosleda, izložba je grupisana u pet celina: autoportreti, mrtve prirode, pejzaži, slika grada i privatni prostori kroz koje se može sagledati umetnikovo promišljanje datih tema i motiva koji kontinuirano postoje u različitim periodima njegovog stvaranja. Istovremeno, ideja autorki izložbe Jasmine Cukić i Lidije Ham Milovanović je pozicioniranje Koste Hakmana u širi kontekst aktuelnih jugoslovenskih i evropskih modernističkih stremljenja, jednako kao i u kulturne okvire epohe u kojoj je živeo i radio, a koji su na različite načine odredili njegovo stvaralaštvo.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.