Zarić dobio mural na mostu koji je spasao
Miladin Zarić, učitelj koji je spasao Stari savski most od rušenja u Drugom svetskom ratu, juče je na stubu ovog mosta na novobeogradskoj strani dobio mural. Oslikavanje su pokrenuli Pokret slobodnih građana i petnaestak organizacija uključenih u odbranu ove saobraćajnice koja Novi Beograd i stari deo grada spaja već 80 godina.
Vladimir Pajić, predsednik Gradskog odbora Pokreta slobodnih građana i zamenik šefa odborničke grupe „Ujedinjeni” u Skupštini grada, koji je sa Bojanom Maksimovićem, umetnikom i grafičkim dizajnerom, uradio mural, poručio je građanima „da budu Zarić”. Tu poruku uputio je i gradskoj vlasti, kojoj je sugerisao da ostave most.
– Zarić je odlikovan za spasavanje ovog mosta koji je mesto bitke između oslobodilaca i okupatora Beograda. Da je srušen, ishod tog rata verovatno ne bi bio onakav kakav ga danas znamo. Miladin Zarić je heroj i mislimo da ovaj most jeste njegov spomenik. Ovaj most je i nešto što građanima treba, može da bude dobar pešačko-biciklistički most. Zato tražimo da vlast izmeni projekte i da pored ovog mosta dobijemo drugi, za kolski saobraćaj – ukazao je Pajić, upozorivši da ako bi vlast ostvarila naum da ga ukloni, bar tri godine bi sav saobraćaj bio preusmeren na „Gazelu” i Brankov most.
– Mi mislimo da postoji i drugi način, o tome ćemo govoriti u Skupštini dok ne ubedimo vlast da promeni svoje loše i koruptivne odluke. Svakako zahtevamo da se kredit uzet za rušenje ovog i gradnju novog mosta preispita i da se taj ugovor poništi zato što smatramo da sve to može da bude znatno jeftinije. Ako dođe do rušenja mosta, mi ćemo biti ovde. Blokiraćemo radove jer je mnogo građana nezadovoljno ovom odlukom – istakao je Pajić.
Ova akcija samo je jedna u nizu preduzetih u poslednjih nekoliko sedmica na samom mostu, a koje su pokrenute pošto je Narodna skupština izglasala uzimanje zajma od 80 miliona evra za rušenje postojećeg mosta i izgradnju novog. I prethodnih godina pokretane su peticije protiv rušenja Starog savskog, a traženo je i da se pod hitno zbog istorijskog značaja proglasi za kulturno dobro.
Vest o uzimanju kredita izazvala je dodatni revolt građana, udruženja građana i predstavnika dela opozicije koji se protivi uklanjanju mosta. Tada je i krenulo više akcija organizovanih u zoni mosta i na samoj ovoj saobraćajnici. Jedna od njih bila je i „Most ostaje” kada je ponovljeno da, pored funkcionalnog, ovaj most ima i istorijski značaj, i da nadležni „ne treba da se igraju emocijama građana jer će naići na otpor”.
Dodatne reakcije minulih dana izazvala je i prošlonedeljna izjava gradonačelnika Aleksandra Šapića za RTS u kojoj je naveo da njega „ne zanima šta će biti sa tim mostom posle uklanjanja, nego da ga interesuje pre svega izgradnja novog”. Šapić je ponovio ono što je i ranije isticao – „da taj most nema nikakvu kulturno-istorijsku vrednost”, dodajući da što se tiče gradske vlasti, on ne zna od koga zavisi šta će biti sa konstrukcijom starog mosta kada bude uklonjena, ali da su ministri u parlamentu vrlo argumentovano govorili o toj temi. Napomenuo je i da će izgradnjom novog mosta za 14 odsto da se smanje gužve, a zagađenje za 12 odsto.
Reagujući na ovakav stav gradonačelnika, Mila Popović, šef odborničke grupe „Ujedinjeni” u Skupštini grada, konstatovala je da je „Šapić koji je nezakonito legalizovao svoju divlju gradnju rešio da ruši jedan most i ne želi o njemu ni da priča”.
– Međutim, svaki drugi Beograđanin želi o tome da priča. Šapić u naletu agresivnosti ne shvata zašto su Beograđani protiv rušenja i brisanja sećanja na herojstvo Miladina Zarića koji je sačuvao most i Beogradu ostavio simbol hrabrosti i žrtve na čuvanje budućim generacijama. Posle Savamale, SNS vlast piše istoriju Beograda kao prva vlast koja će srušiti neki most. Jednom je samo jedan Beograđanin stao u zaštitu mosta. Sada ima mnogo nas koji žele da budu kao Zarić – poručila je Popovićeva.
Da će se telima braniti Stari savski most, ako zaista dođe do samog rušenja, uverava i Đorđe Miketić, poslanik stranke Zajedno u Narodnoj skupštini. Ova stranka i mreža udruženja Združene inicijative i pokreti u međuvremenu su organizovale akciju „Veži se” u kojoj će se građani vezivati šarenim trakama za most, tako praveći simboličnu vezu sa ovom saobraćajnicom.
Centar za lokalnu samoupravu organizovao je minule sedmice i anketu za izjašnjavanje o sudbini ovog mosta, najavljujući i organizovanje stručne rasprave posvećene tome. U prethodnih nedelju dana na ovu temu pažnju je privukla i objava gradskog menadžera Miroslava Čučkovića koji je na Tviteru uporedio nekadašnji i sadašnji, moderniji novosadski Žeželjev most, konstatujući da i Beograd može tako, da treba da se ostavi politička demagogija i da treba da se puste graditelji da rade.
Na ovo je reagovala Ana Gođevac, odbornica „Ujedinjenih” u Skupštini grada, koja je gradskog menadžera podsetila da je prvobitni Žeželjev most srušen u ratu, bombardovanju u toku NATO agresije, a ne u miru.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.