Ponedeljak, 08.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
DANAS JE NACIONALNI DAN BEZ DUVANA

Pušenje vodi u obolevanje od raznih vrsta karcinoma

Pušenje vodi u obolevanje od raznih vrsta karcinoma
(Unsplash)

Svake godine u svetu usled upotrebe duvana i duvanskih proizvoda prevremeno umre osam miliona stanovnika, od toga najmanje milion nepušača zbog izloženosti duvanskom dimu, saopšteno je povodom Nacionalnog dana bez duvana, koji se danas obeležava pod sloganom „Svaka cigareta smeta”.

Pored raka pluća, upotreba duvana povezana je sa obolevanjem od najmanje 20 drugih malignih oboljenja kao što su rak bešike, debelog creva i rektuma, jednjaka, jetre, pankreasa, traheje, bronha. Upotreba duvana je i faktor rizika za mnoge druge bolesti kao što su opstruktivna bolest pluća, astma, emfizem, hronični bronhitis, reumatoidni artritis, bolesti potpornog aparata zuba i kostiju koji okružuju zube i mnoge druge bolesti. Pored toga, pušenje cigareta utiče i na reproduktivne organe, pa tako može uticati i na smanjenje plodnosti.

Najčešće korišćeni duvanski proizvodi u Srbiji su cigarete koje svakodnevno puši 27,1 odsto stanovništva starijih od 15 godina, dok 15,8 odsto svakodnevno puši 20 i više cigareta dnevno.

Mere kontrole duvana koje su implementirane u svetu u različitom obimu dovele su do smanjenja učestalosti korišćenja cigareta među odraslima i adolescentima. Međutim, u prethodnoj deceniji, u svetu i u Srbiji je u porastu upotreba duvanskih i nikotinskih proizvoda koji ranije nisu bili na tržištu ili je njihovo korišćenje bilo ograničeno na neke zemlje ili pojedine ciljne grupe, kao što je to u slučaju nargila.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

nikola andric
A ljudi tvrdoglavi pa sve duze zive pa im se povisavaju godine za penziju. Jel logika zabranjena u srpskom obarazovanju?
Goran Kovacevic
Не желим да пропагирам пушење. Ако не пушите, немојте ни да почнете. Ја пушим већ добрих 50 и нешто година. Оно што желим да напоменем је то да није тачно да је пушење главни разлог за добијање рака. Сигурно јесте као један елеменат, али далеко иза нечисте воде пуне хемијских препарата коју пијемо, хране која је претрпана хемијом, нечист ваздух који удишемо. Кад доведемо у ред воду, храну и ваздух, пушење и неће бити неки проблем.
Puno Ime
Razmišljanje jednog zavisnika...

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.