Pariski šik u Beogradskoj filharmoniji
Beogradska filharmonija zajedno sa dirigentom Bendžaminom Švarcom izvodi atraktivan repertoar u znaku Pariza večeras u 20 časova u Kolarčevoj zadužbini. Na programu su dela Debisija, Ravela i Geršvina, a kao solista nastupa pijanista Sedrik Tibergen. Filharmonijska sezona „Na dobrom putu” stiže do Pariza i predstavlja program koji verno dočarava Grad svetlosti. Publiku očekuju senzualne melodije, kolorit i muzičke ekstravagancije. „Obilazak” započinje „Prelidom za popodne jednog fauna” Debisija, a trijumfuje uz „Valcer” Ravela.
Sedrik Tibergen, francuski pijanista zavidne međunarodne karijere, posebno hvaljen zbog svestranosti i širokog repertoara, predstavlja se prvi put uz Ravelov Klavirski koncert u Ge-duru. U kompoziciji se čuje uticaj džeza, koji je tridesetih godina prošlog veka bio izuzetno moderan širom Evrope, kao i bluza koji se naročito razvijao u Americi. Džezersku atmosferu ovo veče će imati u Geršvinovom orkestarskom hitu „Amerikanac u Parizu”. Geršvinova kompozicija nastala je kao porudžbina Njujorške filharmonije i premijerno je izvedena pre 95 godina, a kompozitor je specijalno za ovu priliku doneo četiri sirene pariskog taksija, u želji da američkoj publici što vernije prikaže atmosferu grada i pariski šik. Publika će ovom prilikom upoznati Bendžamina Švarca, šefa-dirigenta Državnog rajnskog simfonijskog orkestra, za koga kritičari imaju samo reči hvale.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


