Četvrtak, 16.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Američka vojska bila je protiv slanja „abramsa” u Ukrajinu, Bajden popustio da bi Nemačka dala „leoparde”

Američka vojska bila je protiv slanja „abramsa” u Ukrajinu, Bajden popustio da bi Nemačka dala „leoparde”
(EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE)

VAŠINGTON – Američki predsednik Džozef Bajden i nemački kancelar Olaf Šolc održaće danas poverljive razgovore u Vašingtonu o ratu u Ukrajini usred rasta zabrinutosti da bi Kina mogla da isporuči Rusiji oružje.

Bajden i Šolc će se sastati na sat vremena u Beloj kući, rekao je visoki američki zvaničnik za Rojters, navodeći da će na sastanku razmeniti mišljenja o stanju u Ukrajini i nedavnim susretima sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.

Glavna tema razgovora biće hitna isporuka oružja iz zapadnih zemalja ukrajinskim snagama koje se spremaju za novu rusku ofanzivu u narednim sedmicama, rekli su zvaničnici.

Vašington će zbog toga danas najaviti novi paket vojne pomoći Kijevu u vrednosti od oko 400 miliona dolara na dan Šolcove posete, istakli su zvaničnici.

Šolcovo prvo putovanje u Vašington posle ruskog napada na Ukrajinu dolazi nekoliko dana nakon što je Bajdenov savetnik za bezbednost Džejk Saliven rekao za Ej-Bi-Si da je Bajden prekršio savet američke vojske i pristao da pošalje „abrams” tenkove Kijevu jer je, kako je naveo, Šolc to postavio kao preduslov za slanje nemačkih „leoparda”. Berlin je saopštio da je ta odluka bila sporazumna.

Šolc dolazi u posetu Vašingtonu usred najave SAD o mogućnosti uvođenja sankcija prema Kini, ukoliko Peking pruži pomoć u oružju Ukrajini, Ni Vašington, niti Berlin nisu saopštili da su videli dokaze da Peking šalje oružje Moskvi, ali američki zvaničnici su rekli da se pomno prati situacija.

Nemačka sugeriše da bi Kina mogla da igra ulogu u mirovnim pregovorima za Ukrajinu.

„Abrams” a nije „abrams”

Da podsetimo, američki predsednik Džozef Bajden potvrdio je 25. januara da će SAD poslati 31 tenk  tipa „abrams” u Ukrajinu. Ta vest stigla je posle meseci rasprava i odbijanja da Amerika pošalje tenkove. Velika Britanija je pre toga saopštila da će Kijevu isporučiti jednu četu sa 14 tenkova tipa „čelendžer 2” . Francuska je trebalo da pošalje desetak lakih tenkova na točkovima. Pre toga, Amerika je najavila da će Ukrajini isporučiti 50 oklopnih transportera pešadije tipa bredli. Ta cifra je kasnije povišena ali ta vozila do sada nisu viđena na ratištu u Ukrajini. 

Prvi američki tenkovi će u Ukrajinu, u najboljem slučaju, stići polovinom ove godine. Istovremeno se mogu čuti glasovi da to neće biti pre početka sledeće godine jer Amerika nije voljna da isporuči tenkove koje koristi njena vojska. Problem je u tome što se Amerikanci plaše da bi u slučaju zarobljavanja  tenka „abrams” od strane Rusa, neprijatelj mogao da sazna tajne oklopa i pronađe slabe tačke te mašine. Naime, sastav oklopa na „abramsu” je strogo čuvana tajna, zbog čega izvozne varijante tog tenka imaju znatno slabiju zaštitu. Recimo, tenk koji upotrebljava američka vojska izdržao bi oštećenja koja bi, u slučaju izvoznih verzija, izazvala fatalnu štetu. To je odgovor na pitanje zašto je vojska Saudijske Arabije izgubila više desetina „abramsa” u Jemenu.

Kineski izazov

(Wikipedia/Tyg728 )

Što se tiče straha Zapada da bi Peking mogao da isporuči oružje Rusiji, još nije bilo reči o kakvoj vrsti naoružanja je reč. Rusiji možda nedostaju novi dronovi sa kojima će nadoknaditi kašnjenje na tom polju, ali ona ima sve ostalo. Možda može biti reči o nabavci municije za raketne sisteme jer je kinesko i rusko oružje kompatibilno. Rusija je Kini uz oružje prodavala i tehnologiju pa je tako kineski tenk „tip 99”  nastao uz veliku pomoć Moskve. Glavno oružje  tog tenka je nastalo na osnovu ruskog topa 2A46 dok je sistem za automatsko punjenje municije preuzeto sa tenka T 72.  Tenk može da ponese 42 granate i ispali osam zrna u minutu. Nova varijanta ispaljuje deset granata u minutu. Taj top koristi raznovrsnu municiju, uključujući i rusku.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

branislav
Uz najmanje ljudskih gubitaka tenk obezbedjuje ogromnu moć na bojištu bar do kraja Veka!
Божидар Анђелковић
Где су „леопарди" седме генерације?

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.