Nedelja, 21.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tužilac traži maksimalne kazne za ubistvo Ćuruvije

Branioci optuženih Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka – predložili su da sud izrekne oslobađajuću presudu
Tužilac traži maksimalne kazne za ubistvo Ćuruvije
Славко Ћурувија (Фото: ЕPA /Саша Станковић)

Tužilaštvo za organizovani kriminal predložilo je danas da  Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno osudi na po 40 godina četvoricu nekadašnjih radnika Državne bezbednosti zbog učešća u ubistvu novinara i vlasnika „Dnevnog telegrafa” Slavka Ćuruvije 1999. godine.

Zamenik specijalnog tužioca Milenko Mandić rekao je u svojoj završnoj reči da je dokazima potkrepljeno da su Radomir Marković, Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak pratili Ćuruviju 10. i 11. aprila te godine, planirajući njegovo ubistvo. Naveo je da su okrivljeni postupali sa umišljajem i da su zbog ratnog stanja mislili da javnost neće reagovati.

Kao motiv tužilac navodi Ćuruvijino istupanje u javnosti, domaćoj i stranoj, u kojima je kritikovao sam vrh tadašnje vlasti.

Osvrnuo se na iskaz Branke Prpe, koja je u trenutku ubistva bilazajedno sa Ćuruvijom. Tužilac je rekao da njen iskaz nije mogao puno da pomogne u ovom postupku, jer je ona bila potpuno zatečena i nije mogla da prepozna izvršioce.

Kako je istakao, Ćuruviju je njegova hrabrost koštala života, jer je govorio o pobuni protiv tadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića što je izazvalo bes najviših državnih organa.

 Dodao je da smatra da su optužbe protiv optuženih dokazane tokom suđenja i da u svemu ostaje pri navodima optužnice i završnim rečima koje je već iznosio jer se, kako je naveo, činjenično stanje nije promenilo u ponovljenom postupku.

Advokat Vladimir Marinkov, branilac prvooptuženog Radomira Markovića, rekao je u završnoj reči da su sada sve oči uprte u ovo veće Apelacionog suda od koga se očekuje da pokaže Evropi i ostalima da sud u Srbiji sudi po zakonu, dodajući da su optuženi voleli svoju zemlju i narod. Predložio je da sud izrekne oslobađajuću presudu za sve okrivljene, navodeći da njihova krivica nije dokazana tokom postupka.

Advokat Zora Dobričanin Nikodinović se osvrnula na iskaz Branke Prpe, rekavši da je ona više puta kao ubicu sa 60 odsto sigurnosti prepoznala Luku Pejovića, i to na osnovu fotografije iz čitulje, kada je on ubijen, a ne nekog od okrivljenih u ovom postupku.

Dobričanin navodi da posle 10 godina postupka jedino može da zahteva oslobađajuću presudu, jer, kako je navela, od početka je postavljen cilj da za ubistvo Ćuruvije odgovara Državna bezbednost.

„Nikome ne treba da bude cilj da se za ovo ubistvo osudi bilo ko, već samo oni koji su u tome učesvovali”, dodala je Dobričanin i ponovila da se ne može doneti osuđujuća presuda, već samo oslobađajuća.

Branilac okrivljenog Miroslava Kuraka, kojem se sudi u odsustvu, jer je u bekstvu, advokat Mladen Džolić, takođe je za svog branjenika predložio oslobađujuću presudu. Džolić tvrdi da je dokazano da Kurak nije bio pripadnik DB-a, zbog čega ističe da nije imao razlog ni motiv da ubije Ćuruviju.

Posle pauze svoje završne reči će izneti optuženi

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Aleksandar Sarovic
Sva politicka ubistva u svetu organizuje Amerika da bi oslabila zemlje koje joj pruzaju otpor.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.