Američki vojnici spremni čekaju u blizini Ukrajine
U trenutku kad su se u javnosti pojavili dokumenti Pentagona, u čiju se istinitost prilično sumnja, poznati publicista i novinar Simor Herš je, uz tvrdnje o korupciji režima i spisku korumpiranih osoba koji je predat Kijevu, objavio da se na granici s Ukrajinom nalazi priličan broj američkih vojnika. Autor istrage o diverzijama na gasovodima „Severnog toka” u sredu je na platformi „Sabstok” objavio članak u kojem je naveo da su SAD stacionirale svoje dve brigade u Poljskoj i Rumuniji. Herš je napisao da se ukupno 20.000 ljudi nalazi na samo nekoliko milja od granice s Ukrajinom.
Novinar, koji je ranije optužio američkog predsednika da je organizovao sabotažu podvodnih gasovoda, sada je sugerisao da bi Džozef Bajden mogao da upotrebi ove trupe u sukobu u Ukrajini. Kako je napisao, pripadnici jedne od brigada – 82. vazdušnodesantne divizije – prolaze borbenu obuku, a krajem prošle godine pripojeni su im delovi 101. vazdušnodesantne divizije, koja je već bila raspoređena u Rumuniji. Vojnika ovih brigada, uz administrativno osoblje i pomoćne jedinice, sa vozačima kamiona koji prevoze vojnu opremu kako bi ove jedinice bile u stanju borbene gotovosti – moglo bi da bude više od 20.000, napisao je Herš. Prema direktivi Pentagona, ovi američki vojnici ne bi trebalo da budu prvi koji će napasti rusku vojsku. Međutim, Herš postavlja pitanje da li će u roku od nekoliko meseci, ukoliko dođe do najgoreg scenarija za ukrajinsku vojsku, ove dve američke brigade udružiti snage s trupama NATO-a i suočiti se s ruskom vojskom u Ukrajini.
„Da li je to plan ili nada američkog predsednika? Ako Bajden odluči da podeli svoja razmišljanja s američkim narodom, možda bi želeo da objasni šta dve armijske brigade, potpuno opremljene i snabdevene, rade tako blizu ratne zone”, napisao je Herš, koji je i pre mesec dana upozoravao da bi SAD mogle da se umešaju u ukrajinski rat u slučaju neuspeha ukrajinske vojske. Tada je rekao da bi situacija mogla da se odvija po „vijetnamskom scenariju”, pošto ukrajinske snage možda neće izdržati, uprkos isporukama oružja.
Koncentracija velikog broja američkih trupa u Poljskoj i Rumuniji ukazuje da Bela kuća menja prioritete u pogledu svojih baza u Evropi. Ona očigledno raspoređuje trupe bliže ruskoj granici, dok su glavni delovi američke vojske ranije bili stacionirani u zapadnoevropskim zemljama – Nemačkoj, Holandiji, Italiji i nizu drugih država. Sada, umesto Nemačke, aktivno prelaze u Poljsku, koja postaje glavni vojni partner SAD.
Zamenik načelnika Glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Aleksej Gromov juče je rekao da su ruske snage već potrošile više od polovine svojih raketa dugog dometa i da to ozbiljno ugrožava zaštitu granica s NATO-om. Prema njegovim podacima, koji se oslanjaju na američke i britanske, Rusija je upotrebila bar 8.000 protivvazduhoplovnih raketa dugog dometa, što je najmanje polovina njenih ukupnih zaliha. Gromov je naveo da Rusija neće moći uskoro da obnovi svoje zalihe raketa, što ugrožava njenu sposobnost da brani svoje strateške interese na Dalekom istoku i na granici sa zemljama NATO-a.
Rusija se uopšte ne izjašnjava o nedostacima municije, ali je poznato da vojna industrija već odavno radi u tri smene. Nedavno su zapadni mediji pisali da Rusija pokušava da nabavi rakete od partnera, Severne Koreje i Egipta.
U američkim obaveštajnim dokumentima, koji su se pojavili prvo na društvenim mrežama, a potom i u medijima, navedeno je da se više od 90 pripadnika NATO-a već nalazi u Ukrajini. Američki i letonski zvaničnici priznali su prisustvo manjeg broja vojnika u zemlji, ali ne i u borbama. Portparol Saveta bezbednosti SAD Džon Kirbi u sredu je rekao da „tokom predsednikovog mandata nije bilo odluka da u Ukrajini neće biti američkih trupa koje se bore u ovom ratu”. Za Foks njuz je potvrdio da postoji „vojno prisustvo” manjeg broja američkih vojnika stacioniranih u ambasadi, koji uz vojne atašee nadgledaju isporuke oružja i druge vidove podrške Ukrajini, ali nije otkrio veličinu kontingenta. Letonsko Ministarstvo odbrane takođe je potvrdilo da se vojno osoblje ove zemlje nalazi u Ukrajini, ali da samo obezbeđuje zgrade ambasade ili pošiljke tereta.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


