Uticaj tableta za spavanje na Alchajmerovu bolest
Može li i kako korišćenje određenih tableta za spavanje uticati na Alchajmerovu bolest istraživali su naučnici sa Univerziteta Vašington u Sent Luisu. Otkrili su da su ispitanici klinike za poremećaj spavanja, koji su dve noći uzimali „suvoreksant” (suvorexant), čest lek za nesanicu, doživeli lagani pad dva proteina, amiloid-beta i tau, koji se gomilaju kod Alchajmerove bolesti.
Stručnjaci smatraju da je to zanimljiv pokazatelj veze između sna i molekularnih markera kod navedenog oboljenja, iako je reč o kratkotrajnoj studiji, koja uključuje malu grupu zdravih odraslih osoba. Naime, poremećaji spavanja mogu biti rani znak ove bolesti koji prethodi drugim simptomima, poput gubitka pamćenja i opadanja kognitivnih funkcija.
Kada se pojave prvi simptomi, količine proteina amiloid-beta skoro su na vrhuncu i već se stvaraju plakovi koji začepljuju moždane ćelije.
Naučnici smatraju da bi se podsticanjem dovoljnog spavanja možda mogao usporiti ili sprečiti nastanak Alchajmerove bolesti, jer se tada usnuli mozak može isprati, odnosno očistiti od ostataka proteina i ostalih otpadnih proizvoda koji su se nakupili tokom dana.
„Mada tablete za spavanje mogu pomoći u tom pogledu, bilo bi preuranjeno da oni koji su zabrinuti zbog Alchajmerove bolesti to protumače kao razlog da počnu uzimati ,suvoreksantʼ svake večeri”, upozorio je neurolog Brendan Lusi iz Centra za medicinu spavanja Univerzuteta Vašington, prenosi Sajens alter (Science Alert).
Treba napomenuti da je studija trajala samo dve noći i da je učestvovalo 38 sredovečnih ljudi koji nisu pokazivali znakove kognitivnog oštećenja i nisu imali teškoća sa spavanjem.
Korišćenje tableta za spavanje u dužem razdoblju nije idealno rešenje ni za one koji pate od nesanice, jer se prilično lako postaje zavisan od njih. Dodatno, pilule za spavanje mogu podstaći pojavu faza plitkog, odnosno lakog sna umesto dubokog. To bi moglo biti problematično jer su ranija istraživanja Lusija i kolega pokazala vezu između manje kvalitetnog sna i povišenih iznosa proteina tau i amiloid-beta.
U toku najnovijeg istraživanja naučnici su hteli da vide može li bolji san pomoću tableta za spavanje smanjiti količine proteina tau i amiloid-beta u cerebrospinalnoj tečnosti koja ispunjava prostor oko mozga i kičmene moždine. Pređašnja istraživanja su pokazala da, čak, samo jedna noć lošeg sna može uzrokovati porast proteina amiloid-beta.
Grupa dobrovoljaca od 45 do 65 godina uzela je jednu od dve doze „suvoreksanta”
ili placebo pilulu, a naučnici su svaka dva sata u toku 36 sati dok su učesnici spavali i sledećeg dana i noći prikupljati uzorke njihove cerebrospinalne tekućine. Iako među ispitanicima nije bilo razlike u obrascima spavanja, kod onih koji su uzeli „suvoreksant” zabeleženo je smanjenje proteina amiloid-beta za 10 do 20 posto. Veća doza „suvoreksanta” je, takođe, trenutno smanjila iznose modifikovanog oblika proteina tau. No ovaj učinak bio je vidljiv samo kod nekih oblika taua, a koncentracije tog proteina porasle su u toku 24 sata od uzimanja tablete za spavanje.
„Ako možete smanjiti tau fosforilaciju, potencijalno bi bilo manje stvaranja zapetljanja i manje smrti neurona”, objašnjava Brendan Lusi.
Dakle, još nije poznato pomažu li tablete za spavanje u lečenju simptoma Alchajmerove bolesti. Ali je sve više dokaza koji povezuju poremećaje spavanja s njenim nastankom.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


