Koliko vredi fotelja direktora škole
Nedelju dana nakon što je ministar prosvete Branko Ružić podneo neopozivu ostavku na tu funkciju kao „jedinu racionalnu i časnu odluku” posle masakra i stradanja nevinih žrtava u beogradskoj osmoletki „Vladislav Ribnikar” na Vračaru − zbog nasilja u ustanovama kojima rukovode ostavke su podnele „iz moralnih razloga” direktorka Predškolske ustanove „Poletarac” u Odžacima i „iz duboko ličnih razloga” direktorka Osnovne škole „Drinka Pavlović” u prestoničkoj opštini Stari grad.
− Jedino ću vama otkriti stvarni razlog ostavke. Posle jezive tragedije u „Ribnikaru” koja me je lično duboko pogodila, i kao nastavnika i kao roditelja i kao direktora škole, u većini odeljenja od prvog do osmog razreda pojavljuju se ljudi koji su upirali prstom u jedno dete naše škole iz sopstvenog straha da je ono to koje bi moglo da ponovi zločin. Nastala je kolektivna histerija. Trpela sam pretnje, ljudi su toliko u panici ovih dana. Više nisam znala ko šta prijavljuje, ni kome šta treba da prijavim. Niko me nije pripremio na takvu situaciju. Ostavku sam dala zato što su direktori škola preopterećeni obavezama za koje su po zakonu dužni da obavljaju. Na to nas roditelji dodatno pritiskaju i primoravaju da se bavimo pojedinačnim slučajevima kojih je previše i često se ispostavi da je škola sve već preduzela ili je reč o situacijama koje ne podrazumevaju toliko veliki problem koliko roditelji smatraju da jeste. Ja sada imam ozbiljan strah da baveći se time propustim važan problem i nekog nedajbože K. K. I sad kada me pitate ko će da radi u prosveti i da bude direktor, ja mislim da niko normalan ovo ne može da izdrži − iskrena je Nataša Vasić, direktorka OŠ „Drinka Pavlović” u ostavci.
U vrtiću u Odžacima pedagoški asistent, kako su na osnovu svedočenja svoje dece otkrili i prijavili roditelji, neprimereno je dodirivao, fotografisao i snimao nage mališane. Određen mu je pritvor do 30 dana. Nakon hapšenja ovog pedagoškog asistenta i posle dva protesta roditelja koji traže da im deca budu sigurna – direktorka ustanove podnela je ostavku. PU „Poletarac” saopštio je da „sa žaljenjem i saosećanjem prema svoj deci i porodicama u ovom momentu iz ličnih razloga, direktorka ustanove ne može više da obavlja funkciju”. Gotovo istovremeno, 10. maja, direktorka OŠ „Drinka Pavlović” podnela je neopozivu ostavku, i to, kako za naš list naglašava, pre nego što je Milica Kon, majka učenice prvog razreda ove škole, istupila u javnosti s tvrdnjama da je njena ćerka u ovoj kući znanja doživela vršnjačko nasilje. Savet roditelja pomenute osmoletke nakon ostavke direktorke obavestio je roditelje „da škola nastavlja da radi u skladu s pravilnicima, ali da podržava direktorku u nadi da će promeniti svoju odluku”.
Juče je, gostujući u „Uranku” na K1 televiziji, Milica Kon ukazala da joj je Savet roditelja „Drinke” zamerio što je „ukaljala ugled škole” da su joj rekli da „nije trebalo tako da postupi već da problem rešava u okviru institucija”. Konova je objasnila da je odlučila da zove medije jer se problem ponavlja. Izjavila je i da misli da „sve i da je pozvala ministarstvo, došla bi inspekcija, ustanovila da je škola uradila sve u okvirima zakona, a problem ne bi bio rešen”. Ona veruje da je direktorka ove osnovne škole ostavku dala iz nemoći.
Da li će ubuduće mnogi direktori škola podnositi ostavke nemoćni da se izbore s problemima u ustanovama kojima rukovode, čak i kada su učinili sve što je u njihovoj moći i propisima predviđenim obavezama da se problemi reše?
− Dugo se govori o negativnoj selekciji u prosveti. Ovaj posao je neželjeni posao. Spisak odgovornosti direktora škole takav je da to može da radi neko ko to zaista voli ili ko misli da je svemoćan. Pritisak roditelja je postao ozbiljno nepodnošljiv, pritom u našoj školi je reč o manjini, ali dovoljno da apsolutno uzurpira naše vreme. Konstantno se ispostavlja da su prijave pojedinih roditelja protiv učitelja, škole, sekretara, direktora, pedagoško-psihološke službe neosnovane. Inspektori svaki put moraju sve da provere, za to vreme ima odeljenja i dece sa stvarnim problemima i može da se desi da ih propustimo − ističe Vasićeva.
Imajući u vidu hijerarhiju u ustanovama, prvi u lancu odgovornosti kad se nešto dogodi su direktori i razumljivo je da u kriznim situacijama preispitaju svoju odgovornost i, eventualno, podnesu ostavku, smatra Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.
− Nisu svi direktori isti. Nemali broj njih postavljen je po političkoj liniji. U tom slučaju pitanje podnošenja ostavke nije rezultat lične odgovornosti, već je pre stvar pritisaka i stava političke garniture koja ih je dovela na funkciju. Drugu kategoriju čine direktori koji su zahvaljujući profesionalnom kredibilitetu zaslužili funkcije koje obavljaju na visokoprofesionalan način. Plašim se da će u svetlu poslednjih događaja oni sami preispitati da li i koliko „vredi” boriti se protiv vetrenjača u želji da škole kojima rukovode steknu status uglednih i dobrih, a imajući u vidu odgovornost koju nose za sve što se u ustanovi dešava − ukazuje Markov.
On ne misli da će ministrova ostavka i tragični događaji koji su obeležili prethodne nedelje dovesti do epidemije ostavki, ali misli da rukovodioci škola imaju razloga da preispitaju da li i koliko vredi direktorska fotelja.
− Nasilje se mora prijavljivati, a direktori moraju biti svesni svog položaja i odgovornosti. Ne bi valjalo da posle svake prijave nasilja, direktor podnese ostavku, jer ćemo doći do toga da će u praksi gotovo polovina ili trećina škola u državi, kada se prijavi nasilje, ostati bez direktora − ističe Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


