Škotska predlaže legalizaciju posedovanja droge za ličnu upotrebu
LONDON – Škotska je danas iznela predlog o dekriminalizaciji posedovanja svih droga za ličnu upotrebu, uz obrazloženje da bi joj to pomoglo da se izbori sa najgorom stopom smrtnosti od droge u Evropi.
Škotska vlada u Edinburgu saopštila je da bi mere trebalo da sprovede britanska vlada u Londonu koja, prema političkom uređenju Velike Britanije, odlučuje o pitanjima kao što je regulacija droga, prenosi Rojters.
Rečeno je da će taj potez omogućiti korisnicima droga da se leče i dobijaju podršku, a ne da se kriminalizuju, kao i da će onima koji se oporavljaju biti date veće šanse da nađu posao.
„Iako znamo da će ovi predlozi izazvati debatu, oni su u skladu sa našim pristupom javnom zdravstvu i doprineli bi našoj nacionalnoj misiji da poboljšamo i spasemo živote”, rekla je ministarka Škotske za politiku droga Elena Vajtam, javlja Tanjug.
Ona je dodala da vlada u Edinburgu naporno radi u okviru svojih ovlašćenja, kako bi smanjila smrtnost od droge.
„Iako ima još toga što treba da uradimo, naš pristup jednostavno je u suprotnosti sa britanskim zakonima u okviru kojih moramo delovati”, navela je ona.
Portparol britanskog premijera Rišija Sunaka odbacio je bilo kakvu promenu.
„Nema planova da se promeni naš čvrst stav o drogama”, naglasio je portparol Sunaka.
Vladajuća Škotska narodna partija, koja se zalaže za nezavisnost zemlje, takođe se sukobila sa britanskom vladom zbog predloženog zakona o reformi priznavanja polova.
Sa 327 smrtnih slučajeva na milion stanovnika, Škotska je imala najvišu stopu smrtnosti od droge u Evropi 2020. godini. Iako su narkotici ilegalni u većem delu sveta, neke zemlje su dekriminalizovale različite oblike posedovanja droga, a pojedini zdravstveni stručnjaci tvrde da bi to omogućilo da se kompulzivni korisnici droga tretiraju kao pacijenti, ne kao kriminalci.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


