Četvrtak, 04.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
POSLE PUČA U NIGERU

Muhamed Bazum veruje da će se građani izboriti za demokratiju

Vojska podržala pučiste iz predsedničke garde, obustavila rad političkih partija i uvela policijski čas
Muhamed Bazum veruje da će se građani izboriti za demokratiju
Присталице пучиста славе свргавање шефа државе (Фото EPA-EFE/STR)

Predsednik Nigera Muhamed Bazum oglasio se juče, prvi put nakon puča koji su pre dva dana izveli pripadnici predsedničke garde, poručivši da će se svi građani koji vole demokratiju pobrinuti za to da teško stečena dostignuća budu sačuvana. „Svi Nigerci koji vole demokratiju i slobodu pobrinuće se za to”, napisao je Bazum na društvenoj mreži „Iks”, ranije poznatoj kao „Tviter”.

Nakon što je podržala puč predsedničke garde, vojska Nigera je saopštila da su sve aktivnosti političkih partija obustavljene do daljeg. „Morali smo da izbegnemo smrtonosnu konfrontaciju koja bi mogla da izazove krvoproliće i utiče na bezbednost stanovništva”, navodi se u saopštenju vojske, preneo je Rojters.

Vojska je, kako se kaže, morala da „očuva fizički integritet” predsednika i njegove porodice.

Predstavnici vojske Nigera saopštili su preksinoć da je predsednik zemlje smenjen sa vlasti i da su granice zemlje zatvorene. U saopštenju koje je emitovala državna nacionalna televizija, oni su dali garancije ličnog imuniteta zvaničnicima vlade svrgnutog predsednika.

Vojni pobunjenici najavili su nacionalni policijski čas od 19 časova uveče do pet ujutru, a rad svih javnih institucija u zemlji je obustavljen.

Reč je o sedmom državnom udaru u državama zapadne i centralne Afrike od 2020. godine.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.