Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Opasne deonice puteva

Opasne deonice puteva

I ovih dana mediji javljaju da je bilo poginulih na putu Užice–Zlatibor. Ta deonica, kao i one od Malog Požarevca ka Mladenovcu i od Zaječara ka Negotinu, građena je pre četrdesetak godina. To je bilo doba kada su počeli da se grade širi kolovozi, s tri saobraćajne trake na usponima.

Tada su projektanti trase i saobraćajni inženjeri koji su određivali dužine punih i isprekidanih linija počeli da primenjuju praksu da se može preticati i po srednjoj saobraćajnoj traci, kada niko ne dolazi vozilom u susret. Problem je, međutim, u tome što vozači često ne mogu da se „dogovore” čija je ta srednja traka. Ili noću, prema svetlima, ne mogu dobro da se odrede položaji vozila u raznim smerovima.

Za opisano regulisanje kretanja vozila, gde su tri saobraćajne trake, postoje table s prilično nejasnim crtežima i znakovima, pa prvenstvo nije lako odrediti. Zato na putu ka Zlatiboru ima nezgoda u kojima su poginule desetine ljudi. Poginulih ima i na putu do Mladenovca i na sličnim deonicama.

Na skici koju prilažem uz pismo jasno se vidi mogućnost bezbednog preticanja, naizmenično na hiljadu metara, pa ako se poštuje puna linija nisu mogući sudari. Ako bi putarske službe prihvatile moj predlog i počele da obeležavaju puteve kako je prikazano na crtežu, izbegli bi se čeoni sudari. Međutim, da bi to funkcionisalo, linije i strelice trebalo bi uvek da budu dobro vidljive, a to je već obaveza putara.

Ljubiša Stanojević,
Beograd

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Neša
U Grčkoj, na deonici ka Patri postoji ovakvo rešenje, ali je između naizmenično za oba smeta, postavljeni plastični stubići. Nema zabune kada se može koristiti za preticanje sporiji vozila.
Zoran
Srednja traka u Americi ima, ali je obelezena zutim linijama. I ona sluuzi da u njoj samo skreces, ima strelice za skretanje u oba smera. Niej problme kod vozaca sto s eovog tice, nego lose osmisljeno.
BB putnik
Tako je odavno uradjeno na putu Moskva - Sankt-Peterburg, odlicno fukcionise. I bezbedno.
dušan1
Nema smisla put sa 3 trake u ravnici . To je za uspone kada bi kamioni trebalo da se kreću 'sporom' a brža vozila 'brzom' trakom ! Ali današnji kamioni savladavaju uspone i bolje nego stara i dotrajala 'mala' vozila a i opšta ograničenja brzine od 50-60-70 Km/h su takva da ih svako vozilo lako postiže .
Земунац
На многим путевима нема јасно исцртане средишње линије, а да не причам о рубним линијама које су велика помоћ при магли и слабој видљивости. Све је то исто у надлежности путара. Исцртавање било каквих линија је само за оне који те линије и поштују, али код нас је већ другачија ситуација.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.