Sreda, 08.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Sajam knjiga od 21. do 29. oktobra

Sajam knjiga od 21. do 29. oktobra
(Фото Беоинфо)

Ovogodišnji, 66. Međunarodni beogradski sajam knjiga održaće se od 21. do 29. oktobra na Beogradskom sajmu pod sloganom „Živele knjige/Vive les livres”, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u Starom dvoru.

Oko četiri stotine izlagača iz zemlje i inostranstva predstaviće se na štandovima u halama 1, 1a, 2a i 4, ali lista još nije konačna.

– Sajam knjiga je jedan od najznačajnijih, najlepših i najposećenijih događaja kulture u Srbiji. Interesovanje izdavača i poštovalaca knjiga i ove godine je izuzetna i možda, kada je reč o posećenosti, bude jedna od onih za sećanje i pominjanje. Vera u pisanu reč je trajna i nikad neće nestati uprkos pojavi sve moćnije elektronske tehnologije. Dobra knjiga u ruci je nezamenljivo osećanje – rekao je Dušan Kovačević, predsednik Odbora Sajma knjiga, preneo Beoinfo.

On je precizirao da je ove godine počasni gost Francuska, koja je, kako je naveo, „drag gost” jer su francuski pisci svetski klasici, a knjige objavljene ove godine „biće posebno dragocene”.

Manifestacija, koja je uvrštena u one od značaja za Grad Beograd, trajaće devet dana, dan više nego inače.

Na konferenciji za novinare govorili su i Ljiljana Šoškić, koordinatorka projekta, koja je ocenila da je Sajam knjiga jedna od najposećenijih i najreprezentativnijih događaja na Beogradskom sajmu, zatim Stanislas Pjere, savetnik za kulturu Ambasade Francuske i direktor Francuskog instituta u Srbiji, koji je najavio gostujuće autore iz ove zemlje, te Sanja Milić, umetnički direktor Sajma knjiga. Ona je navela da je Sajam knjiga mesto gde se već više od šezdeset godina razmenjuju mišljenja o najvažnijim književnim, izdavačkim i prevodilačkim temama.

– Uspeli smo da dovedemo velike zvezde ove godine, a među njima su izraelski pripovedač Etgar Keret, čije su knjige prevedene na skoro pedeset jezika, zatim Portugalac Žoao Tordo, te dve velike zvezde Britanci Sajmon Sibag Montefjore i Kejt Mos. Očekuju nas i različite generacije domaćih pisaca i zastupljenost svih žanrova – istakla je Milićeva.

U isto vreme, na istom prostoru, tradicionalno se održava i Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava. Tradicionalno će biti dodeljene brojne nagrade, između ostalih za izdavača godine i izdavački poduhvat godine. Školski dan je u četvrtak, 26. oktobra. Cena pojedinačne ulaznice je 350 dinara, grupna ulaznica je 250, a porodična hiljadu dinara.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.