Ponedeljak, 20.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

U Gazi raseljeno milion ljudi

Egipatsko Ministarstvo spoljnih poslova tvrdi da Izrael koči otvaranje graničnog prelaza Rafa, na kojem čekaju kolone kamiona s humanitarnom pomoći za palestinsku enklavu
U Gazi raseljeno milion ljudi
Палестинци у очекивању да се отвори прелаз Рафа између Газе и Египта (Фото: Бета-АП/Hatem Ali)

Pojas Gaze prolazi kroz humanitarnu katastrofu bez presedana, saopštavaju UN. Za deset dana otkako su započeli do sada najveći sukobi izraelske vojske i Hamasa, više od milion ljudi je raseljeno, što je polovina populacije u ovoj gusto naseljenoj palestinskoj enklavi.

„Ni kapi vode, ni zrnu pšenice, ni litri goriva nije dopušteno da uđe u Gazu”, izjavio je Filip Lazarini, šef Agencije Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbeglicama (UNRVA).

Uporedo s pomeranjem civilnog stanovništva u Gazi zbog učestalih raketnih napada libanskog Hezbolaha, izraelsko ministarstvo odbrane juče je najavilo i evakuaciju civila koji žive u 28 naselja udaljenih do dva kilometra od libanske granice. Poziv generalnog sekretara UN Antonija Guteresa islamističkom Hamasu da odmah oslobodi taoce i Izraelu da omogući hitan humanitarni pristup pojasu Gaze za sada ne nailazi na odjek.

I šef Arapske lige Ahmed Abul Gajt juče je na sastanku ministara pravosuđa arapskih zemalja u Bagdadu zatražio da se odmah prekinu vojne operacije u pojasu Gaze i da se uspostave humanitarni koridori za pomoć stanovništvu.

Dok se hiljade palestinskih civila i dalje sele iz severnog u južni deo enklave u iščekivanju velike kopnene ofanzive, jedini izlaz iz ove dramatične situacije – granični prelaz Rafa između Gaze i Egipta – i juče je bio zatvoren. Na egipatskoj strani prelaza Rafa i dalje su kolone kamiona sa stotinama tona potrebne humanitarne pomoći, a na strani Gaze gomile Palestinaca sa stranim pasošima, koji se nadaju da će biti pušteni.

Kako javlja Bi-Bi-Si, jedini prelaz koji ne kontroliše Izrael juče je prešlo samo oko 150.000 litara goriva prebačenih za rad crpnih stanica za vodu i kanalizaciju u Gazi.

Egipatski ministar spoljnih poslova Sameh Šukri rekao je da izraelska vlada za sada nije dozvolila da se otvori granični prelaz Rafa iz Gaze ka Egiptu.

„Izraelska vlada još nije zauzela stav prema otvaranju graničnog prelaza između Egipta i Gaze. Egipat je želeo da od početka konflikta drži prelaz Rafa operativnim”, izjavio je Šukri, dodajući da je situacija s kojom se suočava palestinski narod opasna, preneo je Rojters.

Predstavnik Hamasa u Libanu, Ahmed Abdul-Hadi juče je izjavio da je odluku o pokretanju iznenadnog napada 7. oktobra na južni Izrael donelo rukovodstvo ove palestinske organizacije, a ne Iran ili neka druga strana: „Sukob u Gazi je palestinska bitka i to je bila palestinska odluka koju su doneli Hamas i njegovo vojno krilo, brigade Iz ad Din al Kasam, zajedno s palestinskim frakcijama otpora”, rekao je Abdul-Hadi, a prenosi AP.

Izrael je ranije poručio da neće prekinuti opsadu Gaze dok svi taoci koje je Hamas zarobio ne budu oslobođeni. Nagoveštaj da bi to moglo da se dogodi stiže iz Teherana. Hamas bi mogao da bude spreman da oslobodi gotovo 200 talaca ako Izrael prekine svoju kampanju vazdušnih napada na Gazu, saopštilo je juče iransko Ministarstvo spoljnih poslova. Međutim, islamistička militantna organizacija nije se oglasila da je dala takvu ponudu. Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani izjavio je da su zvaničnici Hamasa spremni da preduzmu potrebne mere za oslobađanje građana i civila koje drže, ali da to ne mogu zbog svakodnevnog bombardovanja Gaze.

Uprkos opsadi Gaze i pripremama za kopnenu akciju, Hamas je i juče nastavio da lansira rakete dugog dometa na Tel Aviv i Jerusalim, zbog čega su poslanici Kneseta morali da prekinu zasedanje i odu u skloništa.

Londonski „Tajms” piše da su Izraelci obećali da će ubiti vođu Hamasa u pojasu Gaze Jahju Sinvaru, za koga tvrde da stoji iza poslednjeg masakra u južnom Izraelu i nazivaju ga „mrtvacem koji hoda”. Odbrambene snage juče su na službenom profilu na mreži „Iks” (Tviter) objavile video u kojem je Sinvar prozvan direktnim neprijateljem Izraela, a njegova „genocidna teroristička agencija Hamas pretnja je celom svetu”.

Kobi Mikael, vodeći izraelski ekspert za palestinska pitanja, u razgovoru za Si-En-En kaže da bi vojne operacije Izraela u Gazi mogle da potraju mesecima i predviđa da će Hezbolah ipak izbeći ulazak u otvoreni rat s Izraelom.

Mikael smatra da upad militanata u južni deo zemlje 7. oktobra nije imao za cilj oslobađanje Hamasovih zatvorenika držanih u izraelskim zatvorima. Namera je bila mnogo veća – da se podstaknu Palestinci na Zapadnoj obali i u celom Izraelu da otvore druge frontove protiv Izraela.

Nakon brutalnog napada militanata Hamasa na Izrael više izraelskih zvaničnika najavilo je odmazdu s porukom da će uništiti Hamas. Ali, Aleks Janger, šef britanske spoljnoobaveštajne službe MI6 od 2014. do 2020, veruje da je namera Hamasa bila da namami Izrael na kopnenu ofanzivu koja će rezultirati velikim žrtvama. Janger smatra da je reč o zamci: „Ne bi trebalo da radite ono što vaš neprijatelj želi. Sada je zaista jasno da Hamas zapravo postavlja zamku Izraelu”, prenose britanski mediji reči bivšeg šefa MI6.

Putin telefonom razgovarao s bliskoistočnim liderima

Moskva – Predsednici Rusije i Sirije Vladimir Putin i Bašar el Asad razgovarali su juče telefonom o načinima da se okonča izraelska agresija na pojas Gaze i istakli potrebu hitne isporuke humanitarne pomoći u Gazu, saopšteno je juče iz kabineta sirijskog lidera.

Pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov javio je da je Putin juče razgovarao i s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom, kao i s predsednicima Irana i Egipta, Ibrahimom Raisijem i Abdelom Fatahom el Sisijem.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovan
У Гази расељено милион људи ? Ubijeno preko 3 000, ranjeno oko 12 000 ? Ako se nastavi ovim tempom, to je GENOCID.
dušan1
Po sistemu 'Ima se- može se' ! Izrael da pobije što više civila i tako 'ukalja čast' svoje vojske i države a Arapi za 10-20 godina (kad odrastu novi borci ) ponovo ali kao 'pravedni' da nastave da se bore ! Ionako , niko danas ne može da optuži Izrael za genocid niti da Hamas proglasi za borce za slobodu .

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.