Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Gaj Galerije” u Zaječaru

„Gaj Galerije” u Zaječaru
Из представе „Гај Галерије” (Фото: Зајечарско позориште)

„Gaj Galerije, Armentarius et Deus” autorke Ružice Vasić naziv je predstave koja je upravo premijerno izvedena na sceni Narodnog pozorišta Timočke Krajine „Zoran Radmilović” u Zaječaru. Ova monodrama u pet činova govori o poslednjim danima rimskog imperatora Gaja Galerija Valerija Maksimijana po čijoj zamisli i nalogu je izgrađena carska palata Feliks Romulijana, posvećena njegovoj majci Romuli. Cara Galerija uverljivo tumači Fuad Tabučić, koji je i reditelj predstave. Scenograf je Mirko Stokić, kostime je izradila Gorica Ilić, a dizajn zvuka i vizuelne efekte potpisuje Dušan Purešić.

Galerije je odrastao  sa govedima, ali vojno disiplinovan, hrabar, uz snagu sopstvene volje prešao je put od govedara do božanstva.

Posle pobede nad Persijancima, postaje Dioklecijanov zet i posinak, jedan od Cezara u sistemu Tetrarhije koji je Dioklecijan i uspostavio. Titula Avgusta je sledeća. Posle dobrovoljnog povlačenja Dioklecijana sa vlasti, Galerije se uspinje na sam vrh rimske imperije. Gradi velelepna zdanja, isušuje močvare, pretvara ih u obradive površine, stvara mit o sebi kao bogu (Herkulov bat, Marsov sin), obračunava se sa neprijateljima carstva, sve dok ne počne da boluje od, u to vreme, misteriozne bolesti… Smrt njegove majke Romule je važna prekretnica: svojevrsni demant božanskog, besmrtnog porekla, udružuje se sa bolešću i dovodi Galerija u sumnju nad svim onim u šta je do tada verovao, kaže inspirativni Fuad Tabučić.

Realizaciju pozorišnog komada „Gaj Galerije” finansijski je podržala Evropska unija preko Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Olga
Nedavno sam posetila rimski grad ROMULIJANU blizu Zajecara, koju je gradio Gaj Galerije. Vrlo dobro ocuvan, treba videti !

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.