Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kome smeta ćirilica

Kome smeta ćirilica
Нашег писма се не можемо одрећи (Фото А. Васиљевић)

S velikim očekivanjima prijavila sam se i dobila penzionersku karticu, ali na moju žalost, moje ime i prezime bilo je ispisano latinicom, iako je sav ostali tekst na kartici bio na našoj lepoj ćirilici.

Kome smeta ćirilica? Iz istorije znamo za njeno zatiranje i zabranjivanje, počev od austrougarske aneksije Bosne i Hercegovine 1908, kada je odmah bila zabranjena i sve knjige na ćirilici spaljene, pa posle austrougarske okupacije Srbije isto tako, 1916. Sve to i još mnogo gore ponovio je Ante Pavelić 1941, dok se u današnjoj demokratskoj Hrvatskoj, koja je u Evropskoj uniji, čekićima razbijaju table i oznake na ćirilici. Pretpostavite šta bi se desilo danas u Hrvatskoj kad bi neko dobio neki dokument ispisan na ćirilici. Kako je krenulo, možda će nam uslov za brži ulazak u EU biti da se, pored ostalog, odreknemo i ćirilice...

Danas u Srbiji ja nemam prava na svoju ćirilicu, koja mi je garantovana Ustavom, neko nam je na mala vrata izmiče, pa ako prođe – prođe, i nikom ništa. Ko to radi i zašto se to ne sankcioniše? Ovako sam izgleda samo ja sankcionisana, jer su mi u PIO Vršac 30. oktobra oduzeli spornu penzionersku karticu, navodno po njihovim propisima, dok ne stigne nova. A na moje pitanje kad će doći nova, kažu: kad stigne – javiće. Najlakši birokratski odgovor, bez ikakve obaveze i odgovornosti.

Znači, ja sam kažnjena nemogućnošću korišćenja popusta s penzionerskom karticom zato što tražim da se na ovoj kartici moje ime ispiše ćirilicom. Ko nam to na ovaj način oduzima ustavno pravo na korišćenje ćirilice?

Samo tražim pravo na svoje pismo i jezik, koje imaju pripadnici manjina u našoj zemlji. Zašto su Srbi i naše nacionalno pismo obespravljeni? Tako smo tiho prisiljeni da ćutimo i odričemo se, za sada, samo svoga pisma, a uz to vrlo brzo ide i odricanje od svoje nacionalne pripadnosti.

Nada Kurteš,
Vršac

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

petar
Cirilica bi trebalo da bude u Srbiji obavezna na svim natpisima iznad radnji i pored latinice
Никола
Стварно срамота за један државни пројекат да се користи латиница! Свака част госпођи Нади што је инсистирала на замени картице ћириличном. И ја бих исто поступио. Доста је наметања туђег! Баш ме интересује каква ће картица мојим родитељима стићи...
Бранислав Станојловић
Читао сам ћирилицу (и музику) у 4 године, а натерали су ме да научим латиницу у другом разреду основне (у 8 година 1951.).
Земунац
Ја сам нешто млађи, али учио сам школу по том програму, који је био и у ваше време. Тада се латиница учила тек у трећем разреду основне школе, овде у Србији. Узгред буди речено у једном коментару сте написали да се сећате да сте видели младог краља у шетњи Београдом, а сад произилази да сте рођени 1943. па ме чуди та ваша способност!?
Miodrag Stojković
Osnovno pravilo je da se svaki dokument popunjava sa istim PISMOM. Žao mi je što moj mobilni nema ćirilicu.
Хомер
Ако нема у систему мобилног ћирилица онда сигурно има на подешавањима тастатуре где се бира језик. Или се скине са Гугл продавнице тастатура gboard тамо има и нема проблема. Подешавања тастатуре и то је то. Исто важи и за рачунаре.
Бранислав Станојловић
СВИ моји мобилни имају шта волиш! Шта те спречава да користиш десктоп као ја и овде у Лондону и на Душановцу?
Prikaži još odgovora

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.