Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Коме смета ћирилица

Коме смета ћирилица
Нашег писма се не можемо одрећи (Фото А. Васиљевић)

С великим очекивањима пријавила сам се и добила пензионерску картицу, али на моју жалост, моје име и презиме било je исписано латиницом, иако је сав остали текст на картици био на нашој лепој ћирилици.

Коме смета ћирилица? Из историје знамо за њено затирање и забрањивање, почев од аустроугарске анексије Босне и Херцеговине 1908, када је одмах била забрањена и све књиге на ћирилици спаљене, па после аустроугарске окупације Србије исто тако, 1916. Све то и још много горе поновио је Анте Павелић 1941, док се у данашњој демократској Хрватској, која је у Европској унији, чекићима разбијају табле и ознаке на ћирилици. Претпоставите шта би се десило данас у Хрватској кад би неко добио неки документ исписан на ћирилици. Како је кренуло, можда ће нам услов за бржи улазак у ЕУ бити да се, поред осталог, одрекнемо и ћирилице...

Данас у Србији ја немам права на своју ћирилицу, која ми је гарантована Уставом, неко нам је на мала врата измиче, па ако прође – прође, и ником ништа. Ко то ради и зашто се то не санкционише? Овако сам изгледа само ја санкционисана, јер су ми у ПИО Вршац 30. октобра одузели спорну пензионерску картицу, наводно по њиховим прописима, док не стигне нова. А на моје питање кад ће доћи нова, кажу: кад стигне – јавиће. Најлакши бирократски одговор, без икакве обавезе и одговорности.

Значи, ја сам кажњена немогућношћу коришћења попуста с пензионерском картицом зато што тражим да се на овој картици моје име испише ћирилицом. Ко нам то на овај начин одузима уставно право на коришћење ћирилице?

Само тражим право на своје писмо и језик, које имају припадници мањина у нашој земљи. Зашто су Срби и наше национално писмо обесправљени? Тако смо тихо присиљени да ћутимо и одричемо се, за сада, само свога писма, а уз то врло брзо иде и одрицање од своје националне припадности.

Нада Куртеш,
Вршац

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

petar
Cirilica bi trebalo da bude u Srbiji obavezna na svim natpisima iznad radnji i pored latinice
Никола
Стварно срамота за један државни пројекат да се користи латиница! Свака част госпођи Нади што је инсистирала на замени картице ћириличном. И ја бих исто поступио. Доста је наметања туђег! Баш ме интересује каква ће картица мојим родитељима стићи...
Бранислав Станојловић
Читао сам ћирилицу (и музику) у 4 године, а натерали су ме да научим латиницу у другом разреду основне (у 8 година 1951.).
Земунац
Ја сам нешто млађи, али учио сам школу по том програму, који је био и у ваше време. Тада се латиница учила тек у трећем разреду основне школе, овде у Србији. Узгред буди речено у једном коментару сте написали да се сећате да сте видели младог краља у шетњи Београдом, а сад произилази да сте рођени 1943. па ме чуди та ваша способност!?
Miodrag Stojković
Osnovno pravilo je da se svaki dokument popunjava sa istim PISMOM. Žao mi je što moj mobilni nema ćirilicu.
Хомер
Ако нема у систему мобилног ћирилица онда сигурно има на подешавањима тастатуре где се бира језик. Или се скине са Гугл продавнице тастатура gboard тамо има и нема проблема. Подешавања тастатуре и то је то. Исто важи и за рачунаре.
Бранислав Станојловић
СВИ моји мобилни имају шта волиш! Шта те спречава да користиш десктоп као ја и овде у Лондону и на Душановцу?
Прикажи још одговора

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.