Коме смета ћирилица
С великим очекивањима пријавила сам се и добила пензионерску картицу, али на моју жалост, моје име и презиме било je исписано латиницом, иако је сав остали текст на картици био на нашој лепој ћирилици.
Коме смета ћирилица? Из историје знамо за њено затирање и забрањивање, почев од аустроугарске анексије Босне и Херцеговине 1908, када је одмах била забрањена и све књиге на ћирилици спаљене, па после аустроугарске окупације Србије исто тако, 1916. Све то и још много горе поновио је Анте Павелић 1941, док се у данашњој демократској Хрватској, која је у Европској унији, чекићима разбијају табле и ознаке на ћирилици. Претпоставите шта би се десило данас у Хрватској кад би неко добио неки документ исписан на ћирилици. Како је кренуло, можда ће нам услов за бржи улазак у ЕУ бити да се, поред осталог, одрекнемо и ћирилице...
Данас у Србији ја немам права на своју ћирилицу, која ми је гарантована Уставом, неко нам је на мала врата измиче, па ако прође – прође, и ником ништа. Ко то ради и зашто се то не санкционише? Овако сам изгледа само ја санкционисана, јер су ми у ПИО Вршац 30. октобра одузели спорну пензионерску картицу, наводно по њиховим прописима, док не стигне нова. А на моје питање кад ће доћи нова, кажу: кад стигне – јавиће. Најлакши бирократски одговор, без икакве обавезе и одговорности.
Значи, ја сам кажњена немогућношћу коришћења попуста с пензионерском картицом зато што тражим да се на овој картици моје име испише ћирилицом. Ко нам то на овај начин одузима уставно право на коришћење ћирилице?
Само тражим право на своје писмо и језик, које имају припадници мањина у нашој земљи. Зашто су Срби и наше национално писмо обесправљени? Тако смо тихо присиљени да ћутимо и одричемо се, за сада, само свога писма, а уз то врло брзо иде и одрицање од своје националне припадности.
Нада Куртеш,
Вршац
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


