Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Otvoren Paviljon Srbije na prvom Bijenalu umetnosti na Malti

Otvoren Paviljon Srbije na prvom Bijenalu umetnosti na Malti
(Фото Министарство културе/промо)

Na prvom Bijenalu umetnosti na Malti, koje se održava od 11. marta do 31. maja ove godine, juče je otvoren Paviljon Republike Srbije, a našu zemlju predstavljaju tri umetnika – slikari: Ivana Živić i Đorđe Stanojević i vajar Miodrag Rogan.

Tema prvog Bijenala umetnosti u Valeti, koje se održava pod patronatom Uneska, jeste „Belo more maslinjaka”, a Republika Srbija jedna je od zemalja učesnica koja se predstavlja u nacionalnom paviljonu, u prostoru tvrđave Svetoga Elma izložbom „Likovnost i nasleđe: vizuelni dijalog koji nosi poruku o potrebama čuvanja i zaštite”.

Pomoćnik ministra kulture za međunarodne odnose i evropske integracije Stanko Blagojević je, otvarajući Paviljon Srbije, preneo poruku potpredsednice Vlade i ministarke kulture Maje Gojković i naglasio značaj predstavljanja savremene umetnosti Republike Srbije na najznačajnijim smotrama u svetu.

„Za Srbiju je ovo važan kulturni događaj na međunarodnom planu. Predstavljanje savremenog stvaralaštva na značajnim međunarodnim manifestacijama, i umetničke scene u kojoj se ogleda kreativnost, originalnost, kao i utkanost tradicije u naš osećaj realnosti, istovremeno reflektuje posebnost stila i univerzalnost izraza i u kulturnoj politici Republike Srbije zauzima jedno od najvažnijih mesta”, rekao je Blagojević u ime ministarke kulture i podsetio da je pored Malte, Srbija bila prisutna i na Bijenalu u Veneciji, Kvadrijenalu u Pragu, Bijenalu dizajna u Londonu, Trijenalu u Milanu i drugim značajnim manifestacijama.

Komesar i kustos izložbe Biljana Jotić, koja je i direktorka Muzeja primenjene umetnosti, istakla je da u samom početku razvijanja novog bijenala umetnosti, Malta poziva na teme istorije, nasleđa, multikulturalnosti, spajanja vremena i prostora.

„Paviljon Republike Srbije odgovara konceptom likovna umetnost i nasleđe: vizuelni dijalog i prostorna komunikacija. U specifičnom prostoru Fort St Elmo pojavljuju se specifične poetike Ivane Živić, Đorđa Stanojevića i Miodraga Rogana. Tri savremena izraza, kroz pomalo zaboravljene likovne medije, slike i skulpture, povezuju vreme i prostor, a site specific postavka nastala je u reakciji na arhitekturu koja je deo nasleđa Malte. Ovaj pomalo romantičan koncept kritički odgovara na potrebe trajanja i očuvanja čoveka i prirodnih procesa fizičke realnosti i bića u vremenu sa prefiksom „post“ i paralelnih realnosti. Vreme i prostor su nedeljivi, a umetnost reaguje senzibilitetom svojstvenom čoveku”, rekla je Jotić, navedeno je u saopštenju.

Pored nacionalnih selekcija, umetnici iz više od dvadeset zemalja predstavljaju se i na brojnim lokacijama, širom Malte u okviru tematskih postavki.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.