Ponedeljak, 08.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ruska Duma pozvala UN da osude NATO agresiju

Rusija nikad neće zaboraviti da je Kosovo deo Srbije i nastaviće da pruža podršku Beogradu u legitimnim zahtevima da se zaštite prava Srba na KiM, poručila je Marija Zaharova
Ruska Duma pozvala UN da osude NATO agresiju
(Фото EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI)

Ruska Državna duma usvojila je juče na plenarnoj sednici nacrt teksta dokumenta kojim će se obratiti Ujedinjenim nacijama povodom 25-godišnjice NATO bombardovanja SR Jugoslavije. U tekstu se navodi da se oba doma Savezne skupštine Rusije obraćaju UN, međunarodnim parlamentarnim organizacijama i parlamentima stranih država s pozivom da osude vojnu operaciju zemalja NATO-a protiv Jugoslavije, da se suprotstave pokušajima menjanja istorijske istine o tragičnim događajima 1999. godine, kako se ističe, u interesu kolektivnog Zapada i da preduzmu mere kako bi se zemlje članice alijanse pozvale na međunarodnopravnu odgovornost za agresiju na SRJ.

Ukazuje se da je nekažnjivost agresije NATO-a na Jugoslaviju stvorila pretpostavke za nove vojne akcije širom sveta pod, kako se navodi, „maskom izjava o borbi za vrednosti slobode i demokratije”, prenosi Tanjug pozivajući se na agenciju RIA Novosti. „Uverenje kolektivnog Zapada u svoju nepogrešivost i pravo da odlučuje o sudbini drugih naroda i država dovelo je do stvaranja neonacističkog režima u Ukrajini koji je posle državnog udara 2014. postavio kurs za sprovođenje politike genocida nad ruskim stanovništvom i pokretanje oružanog sukoba na teritoriji ove zemlje”, navodi se u nacrtu rezolucije.

Na bombardovanje Jugoslavije 1999. godine podsetila je i predstavnica Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova, rekavši da je tada NATO pokazao svetu šta zapravo znači „humanitarna intervencija”. „Za 11 nedelja, počevši od 24. marta 1999. godine, na suverenu evropsku republiku ispaljeno je 3.000 krstarećih projektila, a bačeno je 80.000 tona bombi, uključujući kasetne granate i municiju sa osiromašenim uranijumom. Prema podacima srpskih vlasti, tokom varvarskih bombardovanja poginulo je oko 2.500 ljudi, uključujući 89 dece”, navela je Zaharova, prenosi „Sputnjik”. Ona je istakla da je Rusija odmah osudila vojnu operaciju Severnoatlantske alijanse protiv Jugoslavije, smatrajući taj čin grubim kršenjem međunarodnog prava.

„To nije bio samo agresivan udar na neku zemlju, to je udar na ceo svetski poredak koji je uspostavljen posle Drugog svetskog rata”, naglasila je Zaharova, citirajući izjavu tadašnjeg šefa ruske diplomatije Jevgenija Primakova. Istakla je i da je mart jedan od najtragičnijih meseci u istoriji Srbije, podsetivši na pogrom Srba na Kosmetu 17. marta 2004. godine. Cilj tog napada bila su groblja, stari manastiri – svetinje srpskog pravoslavlja. „Bez obzira na mnogobrojne apele međunarodnim sudskim instancama, za ove zločine niko nije odgovarao”, poručila je Zaharova.

Upozorila je da, „uz odobrenje zapadnih pokrovitelja, vlasti u Prištini nastavljaju politiku iseljavanja Srba s Kosova, dovodeći u pitanje opstanak srpske zajednice”. Ona je poručila da Rusija nikad neće zaboraviti da je Kosovo deo Srbije i da će nastaviti da pruža podršku Beogradu u njegovim legitimnim zahtevima da se zaštite prava Srba na KiM. Zaharova je najavila da će se danas sastati ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i srpski šef diplomatije Ivica Dačić.

N. B.

Dačić: Još neizvesna sednica Saveta bezbednosti

Ministar spoljnih poslova u tehničkom mandatu Ivica Dačić izjavio je juče da se još ne zna da li će 25. marta na zahtev Rusije biti održana sednica Saveta bezbednosti UN povodom četvrt veka od NATO bombardovanja SR Jugoslavije. „Ne znamo da li će sednica uopšte biti održana, zato što se uoči nje glasa kako bi se proceduralno videlo da li treba da se održi ili ne, jer bi se negativnim ishodom nešto naškodilo Rusiji”, rekao je Dačić za TV Pink. Dačić je naglasio da on kao predstavnik Srbije treba da ide na tu sednicu koju je, povodom obeležavanja 25 godina od bombardovanja SR Jugoslavije, a koje je počelo 24. marta 1999, tražila Ruska Federacija. Rusija je tražila da se tog dana održi sednica Saveta bezbednosti UN, ali da je njeno održavanje preneto za ponedeljak, jer SB ne radi subotom i nedeljom. „To je još jedan pokazatelj kakav je odnos Zapada prema toj temi, prema stradanju srpskog naroda i zla koje su nam naneli tada”, rekao je Dačić.

Istakao je da ne treba da nas interesuje odnos velikih sila već žrtve, način na koji je izvedeno ilegalno bombardovanje. Dačić je u ponedeljak rekao za Tanjug da je Japan, kao predsedavajući SB UN ovog meseca poručio da će izaći u susret zahtevu Rusije. „Ne znači da možda neće biti dodatno nekih opstrukcija, ali kako sada stvari stoje, predviđeno je da ta sednica bude održana u ponedeljak, 25. marta”, rekao je Dačić. Naveo je i da ne veruje da će kod država koje su izvršile bombardovanje proraditi griža savesti ili da će one reći da su pogrešile, ali je, kako ističe, bitno da se čuje naša istina o svemu tome.

J. F.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.