Četvrtak, 09.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Predstavnik Srbije jedan od osnivača FIDE

Predstavnik Srbije jedan od osnivača FIDE
Насловна страна књиге „Како ћу постати шаховски мајстор”, Свеска II: за столом су Јаков Овадија и Емануел Ласкер

Ove godine navršava se sto godina od osnivanja međunarodne šahovske organizacije – FIDE (Federation des Internationale des Ecshess) u Parizu, 23. jula 1924. godine. Šahovski savez Srbije ima razloga da se pridruži obeležavanju tog jubileja, jer je u tom događaju učestvovao i potpisnik osnivanja bio predstavnik Srbije odnosno SRS (Jugoslavije). Bio je to beogradski advokat, agilni šahovski radnik Jakov M. Ovadija (Beograd, 28. avgust 1878 – proleće 1941, nepoznato mesto smrti).

Može se reći da je Jakov M. Ovadija utemeljivač šaha u Beogradu, odnosno Srbiji. Bio je prvi šahovski novinar u svoje vreme, pisao je o šahu u više ondašnjih listova, čak je i plaćao da se njegove šahovske vesti objave kao da su obični reklamni oglasi.

Ne samo što je pisao o šahu, Ovadija je objavljivao i šahovske knjige i organizovao celokupni šahovski život u Beogradu. Zahvaljujući njegovom angažovanju, u Srbiji su gostovali šahovski prvaci sveta, najpre 1924. dr Emanuel Lasker, a potom 1931. dr Aleksandar Aljehin. Bio je veoma popularan kod mladih, pa je beogradska omladina u znak zahvalnosti osnovala poseban šahovski klub davši mu ime ŠK „Ovadija”.

Kada je u Beogradu započeta racija protiv Jevreja, Jakov je sa suprugom i kćerkom pokušao da se skloni. Stigao je do granice Hercegovine i Hrvatske, gde su ga uhvatile ustaše i predale Nemcima. Ako su ga ubili Nemci, valjda su ostavili negde neki pisani trag, ali ako su ga zadržale ustaše – neka mu je laka crna zemlja.

Pri Jevrejskoj biblioteci u Beogradu postoje biografski i šahovski podaci o Jakovu M. Ovadiji, pa ako Šahovski savez Srbije smatra da o njemu treba da se objavi monografija, može se obratiti na naznačenu adresu.

Za obeležavanje sto godina FIDE ŠSS ima razlog više, s obzirom na to da je prošle godine Srbija postigla značajan šahovski uspeh, postavši ekipni prvak Evrope.

Jovan Vuković,

Nova Pazova

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Милош Недељковић
Врло интересантан чланак, хвала Вам!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.