Hrvatska, ipak, isukala „sablju”
Od našeg stalnog dopisnika
Zagreb, 28. oktobra – Hrvatska „mini sablja”, mogla bi se nazvati akcija koju policija sprovodi pokušavajući da razreši likvidaciju direktora „Nacionala” Ive Pukanića i njegovog saradnika Nikole Franjića, ali i nešto pre njih ćerke Zagorčevog advokata Ivane Hodak. Tokom jučerašnjeg dana, kada je Pukanić sahranjen u Velikoj Gorici kraj Zagreba, privedeno je tridesetak osoba, svi su hrvatski državljani, za koje je policija ocenila da bi mogli da daju podatke zanimljive za istragu, među kojima i dve koje su ličile na objavljeni fotorobot ubice. Na graničnom prelazu Bajakovo uhapšeno ih je nekoliko, a u istražnom zatvoru zadržano ukupno devet.
O detaljima se, naravno, javno ne govori, a izvori domaćih medija navode tri glavna pravca u kojima se kreće istraga: istražuje se okolina njegove supruge Mirjane Pukanić, zatim tzv. duvanska mafija o kojoj je Pukanićev „Nacional” pisao u više navrata, kao i sve što je u vezi s pritvorenim generalom Vladimirom Zagorcem.
Za svaki od ta tri pravca ima motiva. Tako, na primer, Pukanić je ubijen dan uoči podizanja optužnice protiv Zagorca, koji se tereti da je prisvojio drago kamenje čuvano u Ministarstvu odbrane kao garancija za preuzetih pet miliona dolara radi nabavke oružja za Hrvatsku vojsku. Na predstojećem suđenju kao svedok trebalo je da se pojavi i Ivo Pukanić, koji je svojevremeno policiji predao plastične kutijice sa sertifikatima za drago kamenje u kojima su bili navodno dragulji za koje se tereti Zagorec. Kako je tada objasnio, njemu je te kutijice dala osoba koja je bila „u silnom strahu” i objasnila mu da je kutijice Zagorec predao određenim osobama radi procene i kasnije prodaje. Sve to je trebalo da Pukanić detaljno objasni pred sudskim većem.
Što se tiče tekstova o balkanskoj duvanskoj mafiji, u kojima su po pisanju Pukanića u središtu bili Stanko Subotić Cane i Milo Đukanović, ovdašnji analitičari smatraju da je tu najmanje potencijala za traženje eventualnih likvidatora i naručilaca, jer se ta priča odvijala pre nekoliko godina – pa sada nema potrebe da bude aktuelizovana kada u novije vreme nije potezana na stranicama tog nedeljnika.
Sam „Nacional” u današnjem broju najviše se zadržava za području oko Pukanićeve supruge Mirjane, odnosno smatra da naručioce likvidacije Ive treba tražiti u narkomiljeu koje je navodno Mirjanu Pukanić snabdevalo drogom. Naime, odranije – iz vremena kada je porodični raspad Pukanićevih dobio težinu javnog društvenog skandala – poznato je da su oboje koristili kokain. Kada se Mirjana oslobodila nezakonitog prisilnog smeštaja u psihijatrijsku bolnicu Vrapče (za šta inače do danas još niko nije odgovarao, iako su evidentno pogaženi određeni zakonski propisi), tužila je svog supruga Ivu za maltretiranje i između ostalog da ju je naveo na korišćenje droge, čime su se potvrdile priče da je postala zavisnik i da se lečila.
Teza koju dalje na osnovu ovih činjenica razvija „Nacional” – a još ranije ju je prvi lansirao Ivo tvrdeći da su navodni Mirjanini snabdevači drogom od njega tražili veliki iznos na ime počinjenih dugova za drogu, što je on odbio – glasi najkraće ovako: videvši da ne mogu da naplate svoje potraživanje, narkodileri naručuju uklanjanje Ive da bi njegovu imovinu nasledila supruga Mirjanu, koju će oni onda lako da „opelješe”. Tu priču, naravno, dobro zna i policija i svakako će detaljno ispitati i taj mogući trag.
Čak je i predsednik Stjepan Mesić na sebe navukao ljutnju nekih novinskih komentatora, jer je javno upućivao policiju da bi mogla detaljnije da ispita i istraži Mirjanu Pukanić i njenu okolinu, što je u javnosti doživljeno kao besprimerno optuživanje bez ikakvog dokaza ili konkretnog traga osim „rekla-kazala”. Zato je komentator „Jutarnjeg lista” Mesića kritikovao da je „uz nepriličan cinizam obeležio kao sumnjivca jednu građanku RH – praktično je insinuirao da Mirjana Pukanić ima informacije koje bi mogle rasvetliti ubistvo njenog supruga”.
Mesića, inače, bije glas da je bio prisan prijatelj s Ivom Pukanićem, koji je kod njega uvek imao otvorena vrata i dobijao osetljive materijale za svoje tekstove. Predsednik RH se danas ogradio tvrdnjom da s Pukanićem „nije bio kućni prijatelj”, ali je juče pustio suzu na njegovoj sahrani, što su zabeležile kamere fotoreportera.
U svemu ovome zanimljiva je i izjava Pukanićevog advokata Veljka Miljevića, koji se dobro zna s Ivom i smatra da „ubistvo nema veze s razvodom”. „Prema onom što znam, verujem kako Ivo Pukanić nije ubijen zbog ovog porodičnog slučaja”, kaže on i dodaje da je s Ivom detaljnije razgovarao i uoči onog prvog atentata na njega početkom aprila: „Pukanić je slutio da ga žele likvidirati. Bio je čudno raspoložen, u nekom uzbuđenom stanju, a na njemu se videlo da veruje da ga planiraju ubiti”, kaže Miljević i dodaje da mu u poslednje vreme Ivo „o tom pitanju nije ništa spominjao”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


