Zgrada udruženja pisaca prazna uoči jubileja
Udruženje književnika Srbije danima se oglašava posle nedavnih velikih kiša koje oštetile sedište pisaca u Francuskoj 7 u Beogradu, tražeći da se oštećene prostorije i zgrada spasu od propadanja i da se članovima i rukovodstvu Udruženja koje sada radi od kuće omogući da se vrate na mesto književnih tribina i susreta.
Koliko smo mogli da vidimo, krov zgrade se urušava, otpada plafon, zidovi su puni vlage i instalacije dotrajale. Nema interneta, često ni struje, stradali su dokumentacija, nameštaj, računari, telefoni... Inače, zajedno sa UKS i drugi korisnici, i Udruženje prevodilaca i Srpsko književno društvo godinama već traže pomoć da se njihovo sedište u kući Milana Piroćanca iz druge polovine 19. veka, koja delo čuvenog arhitekte Jovana Ilkića, zaštiti od propadanja.
Kako korisnici zgrade kažu, Republika Srbija je vlasnik, a grad Beograd korisnik i nikako ne mogu da se dogovore ko je dužan da održava zdanje koje je 1945. dato na korišćenje piscima. Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda uradio je pre tri godine projekat sanacije i restauracije fasade i krova, tvrde, sa kojim se saglasio i Republički zavod, ali zašto do obnove nije došlo, odgovora nema. Sekretarijat za stambene i komunalne poslove odgovara da su, po Zakonu o održavanju zgrada, korisnici sami družni da zdanje održavaju, a ni kirija od restorana odavno ne ide na njihov račun. Sredstva grada i države za projekte jedva pokrivaju troškove programa i izdavaštva, ne ostaje ništa za održavanje, tvrde svi oni.
Nakon oštrog pisma koje je uputio medijima, urednika „Književnih novina” Bratislava Milanovića zamolili smo da za „Politiku” objasni stav da „postoji otpor prema UKS:
„Otpor prema Udruženju književnika Srbije se očituje kroz višegodišnje nereagovanje nadležnih, uprkos svim molbama, apelima, dostavljanju dokumentacije. Uporno je odbijanje da se utvrdi čija je zaista nadležnost i obaveza da održava zgradu, kroz svojevrsno pravno zamešateljstvo, za šta UKS sasvim sigurno nije kriv. Svi se namerno oglašavaju tobož nenadležnim, iako u izvodu iz katastra sve piše”, odgovara.
Predsednik UKS-a, Miloš Janković kaže: „Ako pisci ne brane nasleđe na kojem su stasali, neće imati ko da ga brani. Francuska 7 je institucija zato što je uvek imala glas i stav. Umela je da kaže ono što je svima potrebno da čuju. Bez uvijanja i snebivanja, na način na koji drugi ne mogu i ne umeju. Pisci su izvor sile i snage u svakom narodu. Oduzmeš li narodu pisce, oduzeo si im i put i ime i prezime. Francuska 7 pripada onome što se zove integritet naroda. Bez tog oslonca sve je u slobodnom padu”.
Istim povodom, izjavu za „Politiku“ je dala i Gordana Vlajić, zamenica predsednika Udruženja književnika Srbije:
„Zgrada Udruženja, inače kulturno nasleđe prvog reda pod trajnom zaštitom, propada duže od četiri decenije. I aktuelna i prethodne uprave ovog Udruženja su se obraćale na više kompetentnih adresa kako bi predupredile upravo ovo što se ovih dana događa, i to neposredno pred obeležavanje 120-ogodišnjice Udruženja u kojem su stolovali Andrić, Crnjanski, Skerlić, Isidora Sekulić... I pred septembarske, 61. po redu Beogradske međunarodne susrete pisaca kada nam dolaze gosti iz inostranstva. Kofe su svuda, plafon je procureo, fasada iz Simine i Francuske otpada… Apelujemo na prolaznike da obilaze ovu zgradu, kako bi se sprečile povrede usled obrušavanja fasade ”. rekla je.
„Ne zaboravite, ovde se prevodi svetska književnost, ovo nije samo socijalna ustanova za pisce, već ustanova u kojoj su sedela najveća književna imena i koja ima svoju kulturnu misiju. Nju mnogi danas, na žalost, ne prepoznaju”, kaže predsednik SKD Nenad Milošević.
Predstavnici Ministarstva kulture obišli objekat
Ministar kulture Nikola Selaković razgovarao je sa predsednikom UKS Milošem Jankovićem o problemima sa kojima se Udruženje književnika suočava usled odsustva višedecenijske brige o zgradi u Francuskoj koja je spomenik kulture. Predstavnici Ministarstva obišli su juče zdanje i ocenili trenutno stanje, da bi predložili mere u prostoru koji koriste tri reprezentativna udruženja, kako su naveli na sajtu Ministarstva kulture.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


