Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Na posao iz Sombora u Vrbas

Na posao iz Sombora u Vrbas
Група радника "Сунца" премештених у "Витал" (Фото П. Копривица)

Vrbas – Grupa od četrdeset dvoje radnika somborske uljare "Sunce" premeštena je na posao u pedeset kilometara udaljenu Fabriku ulja i biljnih masti "Vital" u Vrbasu. Prema rešenjima koja su im uručena, treba da rade dvokratno – od 8 do 12 i od 15 do 19 časova! Tako je odlučio vlasnik ovih preduzeća Predrag Ranković Peconi, a iz njegove kompanije "Invej" saopšteno je da je to učinjeno radi "racionalizacije proizvodnje", budući da je "Sunce" otvorilo svoju poslovnu jedinicu u "Vitalu".

Na posao u Vrbas, na radna mesta pomoćnih radnika bez opisa radnih zadataka, javilo se trideset troje Somboraca, dok su ostali na bolovanju. Ali, umesto da budu raspoređeni da nešto rade, svi su smešteni u jednu prostoriju u upravnoj zgradi, bez dovoljno stolica, s isključenim telefonima i računarima. Nazvali su je "soba za mučenje", s obzirom da smatraju da ih gazda na taj način primorava da sami daju otkaz, kako bi izbegao obavezu da im isplati otpremninu. Pa, ko duže izdrži.

To je za "Politiku" potvrdio i Milan Miskin, predsednik sindikata "Nezavisnost" u somborskoj uljari, koji je uveren da je reč o perfidnom pritisku na premeštenu grupu radnika.

– Kako živeti u Somboru, a dva puta dnevno putovati na posao u Vrbas i to za mesečnu platu od 10.300 dinara? Dvokratno radno vreme uvedeno je namerno, da se ljudi slome. Sada će po čitav dan provoditi u Vrbasu, bez mogućnosti da budu sa porodicom. Tročasovna pauza je nedovoljna da bi ljudi otišli do svojih domova u Somboru i ponovo se vratili. To je neizdrživo, krajnje nehumano, a posebno za petnaestak žena koje imaju predškolsku i školsku decu – ističe Miskin, podsećajući da je ovaj "recept" već primenjen kada je grupa radnika "Vitala" premeštena u "Albus" u Novom Sadu, čiji je vlasnik takođe Peconi, koji su potom svojevoljno uzeli radne knjižice.

Iz "Inveja" je obrazloženo da "premeštanje radnika u okviru sistema i fabrika koje posluju u sastavu Kompanije nije ništa novo i ovakvo preusmeravanje radne snage se ne događa prvi put, već je u skladu sa potrebama". U saopštenju se još dodaje da se "sistem razvija velikom brzinom i može se dogoditi da pojedinci u nekom trenutku ne budu zadovoljni uslovima rada".

Prema rečima Zorana Grbića, člana Izvršnog odbora "Nezavisnosti", u kolektivnom ugovoru precizirana je otpremnina od 200 evra po godini staža za svakog radnika koji bude otpušten kao tehnološki višak i, donedavno – dok je "Sunce" bilo u sastavu "Delta holdinga" – to je poštovano. On smatra da gazda "Inveja" koristi zakonsku mogućnost da može da premešta radnike do udaljenosti od 50 kilometara od sedišta firme, kako bi im svakodnevno putovanje i rad u dve smene dozlogrdili, pa sami napustili posao.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.