Ponedeljak, 29.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Higaši na Predovom krstu

Ova japanska metoda se pokazala izuzetno uspešnom u omogućavanju deci sa autizmom da razvijaju socijalne veštine, motoričku koordinaciju i emocionalnu stabilnost
Higaši na Predovom krstu
Вечерње караоке поред живе ватре (Фото Г. Аничић)

Rumenilo čistog neba iznad visokih i zaravnjenih vrhova Tare najavljivalo je među krošnjama smrče i bukve izlazak sunca. Tišinu jutra na nadmorskoj visini od 1.100 metara razbijale su oštre i kratke komande: „Kreni!”

Privučen tim glasom, krišom sam posmatrao ranojutarnji trening dečaka i devojčica uzrasta od sedam do dvanaest godina Džudo-kluba „Partizan”. U pravilnim razmacima, u grupama od petoro-šestoro, sprintali su tridesetak metara na blagoj asfaltnoj uzbrdici, pa se vraćali da zauzmu stav i ponove vežbu po nekoliko puta, a potom se opuštali laganom šetnjom po rascvetanoj livadi.

Posle završenog treninga razgovarao sam sa trenerom Ilijom Babićem. Kaže mi da trenutno sprovodi prvi inkluzivni džudo-kamp Džudo-kluba „Partizan”, u kojem neurotipična deca i deca sa autizmom zajedno uče kroz japansku higaši metodu.

Ova metoda nije samo fizički trening, kaže Ilija, već pruža duboku emocionalnu povezanost između dece, stvarajući mostove povezivanja i zajedništva. Neurotipična deca kroz ovo uključivanje razvijaju saosećanje, dok deca sa autizmom stiču veštine socijalizacije u sigurnom okruženju u kome su svi jednako prihvaćeni.

Higaši metoda se pokazala izuzetno uspešnom u omogućavanju deci sa autizmom da razvijaju socijalne veštine, motoričku koordinaciju i emocionalnu stabilnost. Njena vrednost je u povezivanju dece kroz fizičku aktivnost jer se tako barijere nerazumevanja i komunikacije ruše na prirodan i nenametljiv način. Neurotipična deca uče da prihvataju različitosti, razvijaju saosećanje, dok deca sa autizmom uče da se povezuju sa svojim vršnjacima kroz igru i pokret.

U toku dana imaju dva treninga u zatvorenom prostoru, na strunjačama, kada vežbaju džudo-zahvate, a popodne dugu šetnju kroz planinu. Posle večere je zabava u kojoj učestvuju sva deca. Radionica traje sedam dana.

Uveče sam prisustvovao karaoke programu u kojem su se deca horski natpevavala, uz ciku i vrisku kakva je i svojstvena njihovom uzrastu.

Iliji u ovom poslu pomažu i drugi treneri, lekarka, asistenti za autističnu decu i fizioterapeuti.

Ova radionica, kao i druge, nastala je zahvaljujući Kseniji i Damjanu Bogosavljeviću, roditeljima Vuka i Luke. Oni su mladi ljudi sa Dorćola koji su se posle završetka fakulteta otisnuli u SAD. Suočili su se s problemima u Lukinom razvoju i, sagledavajući prednosti i mane života u SAD, odlučili su da se vrate u Beograd.

Tragajući, po povratku u Srbiju, za najboljim rešenjem za svoju porodicu, otkrili su Predov krst na Tari, upoznali mnoge roditelje dece sa posebnim potrebama i krenuli u akciju. Iznajmili su slobodne objekte od Nacionalnog parka „Tara” i pre dve godine s drugim roditeljima, terapeutima i volonterima osnovali udruženje za pomoć deci sa autizmom „Čudesna šuma”, sa ciljem da stvore siguran prostor, podržan od sredine u kojoj se deca i njihovi roditelji osećaju potpuno prihvaćeno.

Svi su sa istom vizijom i željom da deca s posebnim potrebama dobiju potpuno slobodan prostor. Cilj radionica je da se roditelji osećaju ne samo prihvaćeno nego da međusobno razmenjuju iskustva, povezuju se i grade dugotrajna prijateljstva. Kroz zajednički rad i podršku stvara se istinska zajednica u kojoj roditelji nisu sami već imaju priliku da dele savete i iskustva sa drugima koji prolaze kroz slične situacije. Tokom leta su organizovali tri radionice u okviru programa „Fil sejf” (osećaj se sigurno), u kojima su roditelji uvideli kako njihova deca uživaju i napreduju u bezbednoj i sigurnoj prirodnoj sredini Tare.

Program „Fil sejf” kombinuje elemente programa „Sunrise” (izlazak sunca), „Safe and Sound” (sasvim bezbedno) protokola Stivena Porgesa, šumske terapije i metode „Safe2connect” (sigurno se poveži), osmišljenog da pruži osećaj sigurnosti i deci i roditeljima.

Tišina i mir planine imaju blagotvoran uticaj na nervni sistem dece i roditelja, oslobađajući ih svakodnevnog stresa.

Ove godine su njihovo udruženje finansijski podržali Vlada Srbije i Nacionalni park „Tara”. Do kraja godine predviđene su još dve radionice za decu sa autizmom. Smeštaj i boravak i za decu i za roditelje su besplatni.

Tako će u najzapadnijem delu Srbije, po šumama i livadama skoro sasvim ispražnjenih sela Rastišta i Jagoštice, ponovo odjekivati odavno zaboravljena dečja cika i vika.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Vera
Divna, humana ideja. Veliko hvala organizatorima - porodici Bogosavljevic

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.