Ponedeljak, 20.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

DiKarlo: Liban i Izrael da se vrate sa ivice katastrofe

DiKarlo: Liban i Izrael da se vrate sa ivice katastrofe
EPA-EFE/JOHN MINCHILLO

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održao je danas vanrednu sednicu povodom eskalacije na Bliskom Istoku, a politički šef UN Rozmari DiKarlo navela je da je neuspeh međunarodne zajednice da zaustavi eskalaciju vojne akcije u Gazi, Libanu i Siriji za svaku osudu.

Istovremeno, ona je upozorila da je region opasno na ivici totalnog rata i da bi trebalo da se uloži napor da se preokrene ciklus nasilja, a Liban i Izrael, kao i region da se vrate sa ivice katastrofe, navodi se u saopštenju UN.

"Strane u sukobu moraju da iskoriste diplomatske opcije koje su na stolu pred njima, a ne oružje", rekla je ona i dodala da šansa mora odmah da se da diplomatiji.

Zvaničnica UN je ponovila nedavno upozorenje generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da vreme brzo ističe, naglasivši da to znači da mora doći do prekida neprijateljstava, ne samo u Libanu, već i u regionu.

Poručila je i da je kolektivna nesposobnost da se zaustavi nasilje i krvoproliće za svaku osudu, prenosi Tanjug.

Šef mirovne misije UN Žan Pjer Lakroa rekao je na sednici SB da je bezbednost više od 10.400 mirovnjaka UN u Libanu sve više ugrožena, kao i da su njihove operacije od kraja septembra bukvalno stale, otkako je došlo do eskalacije izraelskih akcija protiv Hezbolaha u Libanu.

Dodao je da su pripadnici mirovnih snaga ograničeni na svoje baze i da veliki deo vremena provode u skloništima.

 Zamenik stalnog predstavnika SAD u UN, Robert Vud kazao je da je pozicija njegove zemlje da je diplomatsko rešenje između Izraela i Libana duž "Plave linije" jedini put da se postigne trajni mir kako bi se stanovnici obe zemlje bezbedno vratili kućama.             

On je dodao da Izrael ima pravo da zaštiti svoje građane od Hezbolaha, ali da treba da na minimum svede povređivanje i ugrožavanje civila, posebno u gusto naseljenim područjima.

Iranski ambasador u UN Amir Said Iravani izrazio je solidarnost sa narodom Libana, opisavši Izrael kao "najozloglašeniji teroristički režim na svetu".

 On je snažno osudio "kontinuirano saučesništvo SAD i nekih zapadnih zemalja koje omogućavaju sistematske ratne zločine Izraela" godinu dana nakon početka rata u Gazi.

Izraelski ambasador u UN Deni Danon kazao je da je konflikt počeo odlukom koju je doneo bivši lider pokreta Hezbolah Hasan Nasralah da ga poveže sa ratom između  Izraela i Hamasa i istakao da je Nasralah dobro znao da će to doneti patnje Libanu i Izraelu.             

Libanski otpravnik poslova Hadi Hašem rekao je da se nastavlja žestoko bombardovanje libanskih gradova i sela, kao i pokušaj širenja izraelske kopnene invazije, čime se krši "Plava linija" i povređuje libanska granica i suverenitet nezavisne države, kao i rezolucija SB UN 1701.

Upozorio je da je broj žrtava izraelskih napada dostigao 2.141, kao i da je prekinuta glavna veza između Libana i Sirije koju koriste hiljade raseljenih Libanaca i Sirijaca koji beže od agresije.

Libanski predstavnik je pozvao međunarodnu zajednicu da obezbedi hitnu i adekvatnu podršku, zahvalivši zemljama koje već pomažu, kao i snagama UNIFIL.

Ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja rekao je da eskalacija nasilja u Gazi sve više destabilizuje Bliski istok, kao i da ima sve više dokaza da Izrael gaji arogantni prezir prema mišljenju međunarodne zajednice, UN i SB, birajući eskalaciju umesto diplomatije.

On je istovremeno okrivio SAD za paralisanje SB, iako ambasadori UN, kako je rekao, "imaju sredstva da zaustave nasilje".

Ambasador Kine Fu Cong poručio je da svaki namerni napad na mirovne snage UN krši rezoluciju 1701, dodajući da sve strane u sukobu moraju garantovati bezbednost osoblja misije UNIFIL.     

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.