Kotor pamti Igora Bojovića
Vest o odlasku Igora Bojovića sa životne i umetničke scene 2. februara sa setom je odjeknula u Kotoru, gradu gde je 1993. godine osnovan Jugoslovenski festival pozorišta za decu koji je kasnije nazvan Kotorski festival pozorišta za decu i koji traje i danas. Plodan stvaralac, pisac i autor pozorišnih predstava Igor Bojović upamćen je u hronikama kotorskog festivala, a kao direktor pozorišta „Pinokio”, a kasnije i „Boško Buha”, po nagrađenim predstavama i glumcima iz ansambala koje je predvodio.
Kao višegodišnji predsednik festivalskog odbora imao sam sreću da neposredno sarađujem s Igorom Bojovićem i drugim istaknutim stvaraocima i kreatorima pozorišne umetnosti, a Igor Bojović je i mimo dana festivala dolazio do Kotora i uspostavljao veze s kulturnim poslenicama grada. Stoga su ovih dana česta sećanja na te male noćne razgovore, dane i planove za unapređenje umetničkog života u Kotoru. Porodičnim korenima Durmitorac, Igor Bojović je u toploj Boki Kotorskoj pronalazio teme i razloge da se vraća mediteranskom ambijentu koji ga je dodatno motivisao.
Zato će i sećanje na Igora Bojovića u Kotoru biti dugovečno kao što se sećamo, nažalost, upokojenih veličina koje su pisale istoriju festivala u Kotoru poput Milene Dravić, Dragice Tomac, Petra Kralja, Dejana Mijača, Ljubomira Mucija Draškića, Gorana Bulajića, Slobodanke Aleksić Cace, Donke Špiček, Feliksa Pašića i nezaboravnih pesnika Duška Trifunovića, Dobrice Erića, Dragana Radulovića...
S razlogom, početkom jula, u dane festivala, i ove godine setićemo se umetničkih veličina koje su ispisale istoriju jugoslovenskog, pa kotorskog festivala pozorišta za decu.
Dušan Davidović,
Kotor
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


