Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nacionalni park „Đerdap”

Nacionalni park „Đerdap”
(Фото С. Стојчић)

Ovih meseci Nacionalni park „Đerdap” Donji Milanovac proslavlja vredan jubilej, pola veka rada i postojanja. Uz mnoštvo prigodnih svečanosti izdata je i luksuzna monografija, ali nisu pomenuti najznačajniji ljudi za formiranje ovog javnog preduzeća. Žika Rajšić, zamenik predsednika Ustavnog suda u to vreme, rođeni Negotinac, a po majci Donjomilanovčanin, 1988. godine i na funkciji predsednika SIZ-a NP „Đerdap”, i Petar Mikulović, koji je volonterski obavljao poslove sekretara SIZ-a parka. Njih dvojica bili su, uz još mnoštvo ljudi, lokalnih i republičkih funkcionera, ključne ličnosti za formiranje i konstituisanje preduzeća.

Potpisnik ovih redova bio je sekretar MZ Donji Milanovac i učestvovao je u organizovanju najbitnije sednice u službenim prostorijama mesne zajednice Donji Milanovac, kada je Žika energično zatražio da se od dvojice vrsnih i iskusnih šumarskih inžinjera jedan prihvati rukovodeće direktorske funkcije. Bio je to Radivoje Trumić, koji je kratko vreme uspešno obavljao funkciju u najtežem periodu. Kasnije su se direktori menjali s više ili manje uspeha.

Sagrađena je nova upravna zgrada na temelju i delovima fasade bivšeg bioskopa, Matične biblioteke „Ljuba Nešić”, i prostorija KUD „Lepenski Vir” u samom centru, gde je za proširenje upravne zgrade i oduzet značajan parkovski deo.

Šta je doneo, a šta smo izgubili konstituisanjem ovog parka u Donjem Milanovcu, sedištu i užem i širem polju, odnosno zoni parka. Dobili smo Geopark, značajno i vredno priznanje za negovanje i održavanje najlepšeg dela zemlje. A izgubili smo šumu. U svim periodima vršena je besomučna eksploatacija šumskog bogatstva. Tako da možemo da konstatujemo da park počiva na privatnim šumama, jer je veliki deo ogrevnog drveta u vlasništvu parka posečen i transportovan širom naše zemlje, a i ostalim državama u regionu. Birokratski procesi otežavaju život lokalnom stanovništvu koga skoro i da nema. Nacionalni park „Đerdap” morao je da bude baza za očuvanje i razvoj bivše drvne industrije „Kamenica”, kasnije „Poreč”, jer samo eksploatacija šuma kao sirov proizvod jeste najpogubniji način privrednog poslovanja.

Ipak, nije sve crno – učinjen je pomak u oblasti zaštite turističkih atrakcija „Ploče”, i vidikovca „Kovilovo”.

Ali sve to nije dovoljno da možemo konstatovati da je služio pola veka na „polzu” prirodnog potencijala i ljudi sa teritorije parka, uz nadu da će u godinama pred sobom to znatno poboljšati. Zato apelujemo da opravdaju svoje postojanje na najlepšem delu lepe nam Srbije.

Siniša Stojčić,

Beograd/ Donji Milanovac

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.