Onlajn nastavu držaće 20 visokoškolskih ustanova
Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je juče Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT). Kako je precizirano, Ministarstvo prosvete je izdalo saglasnosti određenom broju visokoškolskih ustanova za realizaciju nastave korišćenjem komunikaciono-informacionih sistema, kao privremeno rešenje u situacijama u kojima nije moguće nesmetano odvijanje nastave u sedištu ustanova.
Saglasnosti su, kako je navedeno, izdate na osnovu zahteva ustanova koje su dostavile plan nadoknade i model primene nastave na daljinu, uz poštovanje važećih standarda za akreditaciju. „Ministarstvo je dalo preporuku da se, dok se ne steknu uslovi za redovno izvođenje nastave u sedištu, iskoriste svi kapaciteti i iskustva nastavnog osoblja u vezi sa ostvarivanjem nastave na daljinu”, navedeno je u saopštenju. Prethodno je zatraženo mišljenje NAT-a, koji je zaključio da realizacija nastave na ovaj način ne predstavlja odstupanje od važećih akreditacionih standarda.
Na ovaj način demantovane su spekulacije u javnosti da držanjem onlajn nastave visokoškolske ustanove ne zadovoljavaju važeće standarde. Kako je saopšteno, saglasnost za onlajn nastavu data je Univerzitetu u Kragujevcu zajedno sa fakultetima članicama, Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, Medicinskom fakultetu i Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu, Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, Filozofskom fakultetu, Fakultetu tehničkih nauka i Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Takođe i Fakultetu za obrazovanje učitelja i vaspitača, Fakultetu organizacionih nauka i Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Saglasnost je data i Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum, Akademiji strukovnih studija Šabac, Beogradskoj akademiji poslovnih i umetničkih strukovnih studija, Akademiji strukovnih studija Beograd, Akademiji strukovnih studija Politehnika, Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica, Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija u Novom Sadu, Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija u Subotici, kao i Visokoj školi strukovnih studija Vazduhoplovna akademija (zbog zatvaranja objekta koji je u rekonstrukciji).
Izražavajući zabrinutost zbog višemesečne obustave nastave usled studentskih blokada koje traju od prošlog novembra, NAT je podsetio da je po zakonu visokoškolska ustanova u obavezi da organizuje i izvodi nastavu tokom školske godine, koja počinje 1. oktobra i traje 12 meseci. Pravilnici o standardima i postupku za akreditaciju studijskih programa i visokoškolskih ustanova propisuju, napomenuto je, da je izvođenje nastave suštinski i obavezan element studijskih programa, uključujući definisane oblike nastave kao što su predavanja, vežbe, kao i njenu organizaciju.
„Nepoštovanje ovih obaveza može dovesti do ozbiljnih posledica po status visokoškolske ustanove, uključujući pokretanje postupka vanredne spoljašnje provere kvaliteta, što u krajnjem slučaju može rezultirati oduzimanjem akreditacije ustanove i/ili studijskih programa”, upozoreno je u jučerašnjem saopštenju koje je potpisao Nebojša Zdravković, direktor NAT-a.
Kako su naglasili, rad NAT-a ne prate samo nadležne institucije u zemlji, već i relevantne međunarodne asocijacije.
„NAT ne samo da ima pravo, već i dužnost da preduzme sve zakonom predviđene mere kako bi obezbedilo kontinuitet u primeni akreditacionih standarda, zaštitilo integritet procesa obezbeđenja kvaliteta i sačuvalo svoj legitimitet i poziciju u međunarodnim telima. U tom pravcu, NAT će, u najkraćem mogućem roku, bez odlaganja, preduzeti sve mere iz svoje nadležnosti. Odstupanja od zakona i propisa neće biti tolerisana. Uvereni smo da je dijalog jedini put ka rešavanju postojećih problema i očuvanju integriteta visokog obrazovanja u našoj zemlji. Međutim, dijalog ne sme biti izgovor za (ne)izvođenje nastave. Studenti imaju pravo da izraze svoje stavove, ali isto tako imaju i obavezu da pohađaju nastavu, dok su ustanove dužne da osiguraju njeno neometano i kontinuirano odvijanje”, zaključeno je u saopštenju.
Od juče nastava u Visokoj zdravstvenoj školi, u Visokoj turističkoj od ponedeljka
Akademija strukovnih studija Beograd saopštila je da je donela odluku da početak letnjeg semestra, odnosno nastava na svim predmetima na odseku Visoka zdravstvena škola počne sa realizacijom juče, a da nastava na odseku Visoka turistička škola počne od ponedeljka, 28. aprila, preneo je Tanjug.
Odluka je doneta na sednici nastavno-stručnog veća akademije koja je održana prekjuče. U odluci koja je objavljena na sajtu Akademije strukovnih studija Beograd navedeno je da će se nastava na odseku Visoka turistička škola održavati sinhrono (uživo) preko elektronskih platformi, a da je nadoknada nastave iz februara planirana i biće objavljenja po rasporedu koji će biti naknadno usvojen.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.