Izložba „Između jave i sna” u Zavičajnom muzeju Žarkova
U Zavičajnom muzeju Žarkova predstavljena je izložba slika „Između jave i sna” autora Todora Jovanovskog. Ovom postavkom istovremeno je otvoreno i četrnaesto izdanje manifestacije Dani makedonske kulture u Beogradu „Dodir Makedonije 2025 u Beogradu” upriličene povodom obeležavanja praznika Sv. Ćirilo i Metodije. Organizator je Udruženje „Makedonijum” iz Beograda, a pokrovitelji su Nacionalni savet makedonske nacionalne manjine u Republici Srbiji i Ministarstvo kulture.
Postavka predstavlja pažljivo oblikovanu umetničku celinu u kojoj se prožimaju figurativno slikarstvo, portreti, motivi zavičaja i prizori iz urbanog života.
O značaju događaja govorili su Jelena Medaković, direktorka Muzeja grada Beograda, Zorica Mitrović, predsednica Nacionalnog saveta makedonske nacionalne manjine u našoj zemlji, Iskra Peneva potpredsednica Udruženja „Makedonijum” moderatorka programa, Zdravko Vučinić, istoričar umetnosti koji je i otvorio izložbu kao i slikar Todor Jovanovski.
Kroz nežne, ali snažne prikaze ženskih figura, autor izražava emociju, identitet i unutrašnju snagu žene, kao večne inspiracije u umetnosti.
Pored toga, izložba, kako navode organizatori, sadrži pejzaže i scene iz kraja iz kojeg umetnik potiče, donoseći duh tradicije, boje rodne zemlje i ritam svakodnevnog života. Ove slike čuvaju duh prošlosti, ali i njegovu savremenu refleksiju.
– Beograd, kao mesto stvaranja i života, takođe je prisutan u likovnom jeziku Jovanovskog. Njegove scene iz naše prestonice hvataju atmosferu grada – od tišine starih ulica do dinamike urbanog ritma, sa snažnim emotivnim nabojem – istaknuto je na otvaranju izložbe, koja je više od umetničke prezentacije. Ona je, kako se ocenjuje, most između ličnog i kolektivnog, tradicije i savremenog, ali i humanitarni čin, budući da će sredstva prikupljena tokom trajanja izložbe biti namenjena onima kojima je pomoć najpotrebnija. Podsećamo, povodom nedavne tragedije u Kočanima, kada su u požaru u diskoteci stradali i povređeni mladi ljudi, umetnik Jovanovski donirao je svoju sliku „Violinistkinja” ( ulje na platnu). Sredstva od prodaje ovog dela biće usmerena kao pomoć porodicama pacijenata iz Kočana koji se trenutno leče u Beogradu, poručili su iz Udruženja „Makedonijum”.
Slike u uljanoj tehnici posetioci će moći da vide do 30. maja.
Udruženje „Makedonijum” priređuje niz bogatih programa. Na sceni „Teatra 78” u Resavskoj ulici sutra uveče u 20 sati, biće izvedena predstava „Zemlja roda” Teatra „Provokacija” iz Skoplja, što je takođe deo manifestacije Dani maledonske kulture „Dodir Makedonije 2025”. Pre nekoliko dana u „Akademiji 28” održan je humanitarni koncert, na kome je ansambl „Makedonijum” obeležio deceniju svog postojanja. Njihovi gosti na sceni bile su pevačke grupe „Lunjina” i „Srma” kao i KUD „Kolan” i hor Osnovne škole „Dositej Obradović” iz Umke. Doprinos humanitarnoj akciji dala je i devojčica Katja Vasilev, donirajući svoju prvu zbirku pesama „Deca sveta”.
– Planirano je i održavanje Akademije povodom Dana slovenske pismenosti i kulture u Biblioteci grada, 22. maja u 19 časova, dok će književni portret Emilije Todorove biti predstavljen 28. maja u Kući Đure Jakšića. Publika će 2. i 3. juna u Etnografskom muzeju moći da pogleda reviju filmova Ljubiše Georgievskog – naveli su iz Udruženja „Makedonijum”.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.