Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Rizici „privatne” procene rizika

Rizici „privatne” procene rizika
Један од диспанзера медицине рада у Нишу Фото С. Лазаревић

Niš – Prema slovu zakona, propisano je da do kraja 2007. svako preduzeće i ustanova ima dokument o proceni rizika kojem su zaposleni izloženi na radnom mestu i u radnoj okolini. Ali, kako to već biva u ovdašnjoj praksi, tek krajem ove godine nešto je veći broj onih koji pokazuju interesovanje da se ova obaveza ispuni.

U Nišu, procenu rizika rade četiri specijalizovane i ovlašćene ustanove: Fakultet zaštite na radu Niškog univerziteta i dva instituta – „1. maj“ i „27. januar“ i Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Niš (ZZZR Niš), koji je do sada obradio i najveći broj firmi i ustanova:

– Uradili smo procenu rizika u 150, a u toku je izrada takvog akta za tridesetak firmi i preduzeća. Naš zavod je opremljen najmodernijim aparatima i uređajima, a formirali smo i specijalizovane timove za ovaj posao u kojima su, pored lekara specijalista medicine rada, i fizičari, hemičari, inženjeri zaštite na radu i drugi stručnjaci – kaže za naš list specijalista medicine rada ZZZR Niš Vesna Veljović.

– U proceni rizika na radnom mestu i u radnoj okolini utvrđuju se uslovi u kojima rade zaposleni: mikroklima, buka, vibracije, svetlo, fizička i hemijska štetnost i opasnost, a sve u cilju smanjivanja broja povreda na radu i profesionalnih oboljenja – ističe direktor ZZZR Niš Ljubodrag Radević.

Budući da su specijalizovane ustanove dobile licencu za ovaj posao od Uprave za bezbednost i zdravlje na radu pri Ministarstvu za rad i socijalnu politiku, postavljeno je pitanje da li je zbog kašnjenja u realizaciji ovog projekta, ili nekog drugog razloga, odlučeno da se i privatnim licima izdaju licencne za procenu rizika na radu. Tako sada, posle kraće edukacije i ispita, licence od pomenute uprave mogu da dobiju i pojedinci – inženjeri mašinstva, elektronike, zaštite na radu... Nabrojani pak za procenu rizika moraju da angažuju lekare specijaliste medicine rada i stručnjake drugih profila (fizičare, hemičare...) i da ih za to plate. Jer, procenu samostalno ne mogu da obave.

Na Fakultetu zaštite na radu, koji je, primera radi, uradio procene rizika u Telekomu, EPS-u, Elektromreži Srbije i Simpu, dekan Dragan Spasić kaže da je posao ogroman i da je dobro da više ljudi radi na tome, ali ističe i sledeće:

– Rokovi su kratki i jasno je da žurba neminovno otvara pitanje kvaliteta obavljenih procena. Naravno da nismo protiv konkurencije, ali se zalažemo za profesionalni pristup ovom značajnom i zakonom propisanom poslu – kaže dekan Spasić.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.