Sreda, 25.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Naša zemlja u sistemu jedinstvenog plaćanja evrom

Prijem u sistem SEPA donosi unapređenje efikasnosti u obavljanju platnog prometa sa inostranstvom
(Фото Pixabay)

Srbija bi 22. maja trebalo da bude primljena u Jedinstveno područje plaćanja u evrima (SEPA), što bi omogućilo jeftiniji platni promet sa regionom i Evropskom unijom kao najvećim izvoznim tržištima domaćih kompanija. Kako je izjavila guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, tog datuma je zakazana sednica i nema nikakvih primedbi Evropske komisije na podneta dokumenta, zbog čega se očekuje da naša zemlja postane deo ovog sistema plaćanja. 
– Srbija je apsolutno sve uradila kada je reč o prijemu u Jedinstveno područje plaćanja u evrima, i od strane Ministarstva finansija i NBS, ali su se u međuvremenu menjala pravila i tražio se usvojen zakon o sprečavanju pranja novca i o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika – rekla je Tabakovićeva. 
Prof. dr Ismail Musabegović sa Beogradske bankarske akademije kaže za naš list da prijem Srbije u sistem SEPA znači brža, lakša i komfornija plaćanja. 
– To je važno i zbog evropskih integracija Srbije, da smo u njihovom sistemu plaćanja – kaže naš sagovornik. U javnosti se postavljalo i pitanje da li postoje bilo kakvi rizici, s obzirom na to da nismo zemlja koja koristi evro kao valutu, međutim iz NBS su objasnili da je najvažnije da će plaćanja biti efikasna, te da treba imati u vidu i to da su članice SEPA područja i zemlje koje nemaju evro kao zvaničnu valutu, poput Švedske, Danske, Švajcarske i Velike Britanije. 
Povezivanje na sisteme EU po modelu koji je dogovoren za zapadni Balkan, a to je preko nacionalnih sistema za instant plaćanja na TIPS sistem Evropske centralne banke, omogućiće da se i transakcije sa EU obavljaju brže nego sad. One, naravno, mogu da budu jeftinije u odnosu na plaćanja koja se trenutno izvršavaju preko korespondentskih banaka u državama članicama EU ili preko matica banaka koje posluju u Srbiji, a osnovane su u Evropskoj uniji. 
Kako su za „Politiku” ranije rekli iz NBS, od ukupnog platnog prometa koji obave naša privreda i građani oko 95 do 98 odsto je domaći platni promet unutar zemlje, a ostatak je sa inostranstvom. Zadatak svake centralne banke je da omogući da se domaći platni promet obavlja na najefikasniji mogući način. Oko 60 odsto spoljnotrgovinske razmene Srbija obavlja sa državama članicama EU, a gotovo 45 procenata priliva preko banaka po osnovu doznaka dolazi iz Evrope.

 

 

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Lazar
Dobra vest ! Banke vise nece uzimati proviziju na doznake i penzije koje stizu iz inostranastva.
Бранислав Станојловић
Баш нас брига за вештачку криптовалуту Четвртог Рајха! £

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.