Od rektora UB ni reči o ostavci
Da li bi eventualna kandidatura prof. dr Vladana Đokića, rektora Univerziteta u Beogradu, na potencijalnim vanrednim parlamentarnim izborima koje studenti ublokadi zahtevaju, posledično, a u skladu sa propisima, morala da dovede do ostavke, odnosno prevremenog prekida drugog mandata i razrešenja dužnosti prvog čoveka našeg najstarijeg i najvećeg univerziteta?
„Politika” je pitala Đokića da to objasni. Upitali smo ga i da li je potpisao saglasnost da bude kandidat Pravnog fakulteta UB na studentskoj izbornoj listi za vanredne izbore čije raspisivanje nije izvesno a o čemu javnost bruji, pa ako i jeste – šta to znači i da li će podneti ostavku na funkciju rektora UB. Umesto odgovora za naš list stiglo je reagovanje pod naslovom „Povodom objava u medijima o saglasnosti da se moje ime nađe na eventualnoj studentskoj izbornoj listi”. U tom dopisu koji potpisuje Đokić, on ukazuje da bi poziv da se nađe na studentskoj listi protumačio kao ukazanu čast i gest poverenja pobunjenih studenata.
– Kao univerzitetski profesor, rektor Univerziteta u Beogradu i kao građanin Republike Srbije dosledno, savesno i odgovorno podržavam legitimne studentske zahteve za beskompromisnu vladavinu prava u našoj zemlji. Nakon isticanja studentskog zahteva za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, eventualni poziv da budem na listi studenata doživeo bih kao gest poverenja i ukazanu čast od strane studenata koji se više od šest meseci aktivno zalažu za legitimne zahteve, istaknute nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je stradalo šesnaest ljudi – Đokićev je stav.
Ukoliko studenti odluče da oforme svoju izbornu listu na kojoj bi se našli i nastavnici Univerziteta u Beogradu, rektor UB smatra da to ne bi umanjilo njihov akademski integritet, niti bi narušilo autonomiju univerziteta, ali, kako je precizirao – pod uslovom da se delovanje ne odvija u okviru obrazovnih institucija, odnosno u prostorima fakulteta i univerziteta. Zakon o visokom obrazovanju je jasan i propisuje da na visokoškolskoj ustanovi nije dozvoljeno političko, stranačko ili versko organizovanje ili delovanje. Krovni prosvetni Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja decidno zabranjuje stranačko organizovanje i delovanje i korišćenje prostora ustanove u te svrhe.
– Podsećam da Ustav Republike Srbije, u članu 52, svim građanima garantuje pravo da biraju i da budu birani. To pravo važi za sve odrasle i poslovno sposobne građane, uključujući i studente i univerzitetske profesore, koji su svoje znanje, iskustvo i integritet i do sada stavljali u službu društva i javnog interesa, bez obzira na javnu funkciju koju su u tom trenutku obavljali, sve dok se time ne krše važeći propisi i pravila ustanova, koja zabranjuju jedino i isključivo političko organizovanje i delovanje u prostorima fakulteta i univerziteta – pojasnio je Đokić.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.