Utorak, 21.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Od klasike, preko džeza do vorld muzike

Posebnu čar 57. Bemusu daće, pored Vengerova, naš Aleksandar Madžar, u svetu priznati pijanista, sa maratonom dela Morisa Ravela, u čast 150 godina od kompozitorovog rođenja
Od klasike, preko džeza do vorld muzike
Александар Маџар, пијаниста (Фото Бемус)

Raznovrstan program 57. Bemusa (Beogradske muzičke svečanosti), našeg najznačajnijeg festivala umetničke muzike, koji će se pod motom „Back to BEMUS” sastojati od deset koncerata u glavnom segmentu, biće održan od 16. do 25. oktobra u Beogradu, kako je najavila Olja Džejkobs, selektorka programa i predsednica odbora ove manifestacije, u susretu sa novinarima, u RTS klubu. Prisutnima su se obratile i Jelena Milašinović, menadžer za odnose sa javnošću Beogradske filharmonije, koja otvara festival i Aleksandra Paladin, pomoćnica izvršnog direktora Muzičke produkcije RTS-a, čiji simfonijski orkestar zatvara manifestaciju.

Strahinja Mitrović, kontrabasista, kao zvezda u usponu, otvoriće svečano sa Beogradskom filharmonijom, pod upravom Karla Pontija, sina Sofije Loren i Karla Pontija Starijeg, 16. oktobra od 20 časova 57. Bemus u Kolarčevoj zadužbini. Na programu su dela Pučinija i Nina Rote. Dan kasnije nastupiće Andrej Gugnjin, pijanista, kao solista u poznatoj „Rapsodiji na temu Paganinija za klavir i orkestar” Sergeja Rahmanjinova, uz Vojvođanski simfonijski orkestar, pod upravom Aleksandra Markovića na sceni Kolarca. U drugom delu programa izvodi se „Fantastična simfonija” Hektora Berlioza. Maksima Vengerova, slavnog svetskog violinistu, miljenika beogradske publike i dobitnika nagrade „Gremi”, zajedno sa pijanistkinjom Polinom Osetinskajom, nekadašnjim „čudom od deteta”, koja je do svoje jedanaeste godine održala hiljadu koncerata, slušaćemo 18. oktobra u istoj dvorani. Na programu su kompozicije Šostakoviča, Šuberta i Bramsa. Avi Avital, virtuoz na mandolini, nastupa dan kasnije u Kolarčevoj zadužbini sa svojim trijom, u sastavu Ismail Lumanovski, klarinetista i Omer Klajn, pijanista. Oni će prirediti muzičko putovanje Mediteranom.

Novitet saopšten na konferenciji za medije jeste da ćemo 20. oktobra imati priliku da čujemo još jednog kontrabasistu, i to u Foajeu Zadužbine Ilije M. Kolarca, a to je Miloš Čolović, koji će nam predstaviti svoj istoimeni Sekstet i novi album pod nazivom „To the Beat of My Footstep”. Dan kasnije u Domu vojske, Simfonijski orkestar Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički”, sa solistom na klaviru Luiđijem Borzilom, pod dirigentskom upravom Dejana Savića, održaće besplatan koncert. Na repertoaru će biti dela Šuberta, Betovena i Mendelsona. Ove godine na Bemusu postaje aktuelan novi prostor Ložionice, gde se 22. oktobra očekuje izuzetan nastup Kvarteta udaraljki „Third Coast Percussion”, koji je dobitnik nagrade „Gremi” i proslavlja u ovom periodu svoju dvadesetu sezonu.

Posebnu čar 57. Bemusu daće, pored Vengerova, svakako naš Aleksandar Madžar, i u svetu priznati pijanista, koji će publici prirediti svojevrsni maraton dela Morisa Ravela, u čast 150 godina od kompozitorovog rođenja, na Velikoj sceni Kolarčeve zadužbine. Pretposlednjeg dana festivala, 24. oktobra, u Ložionici, u okviru Bemusa slušamo „Kameratu Novi Sad”, sa solistom na violini Benjaminom Šmidom, a na programu su dela Mocarta, Šuberta, Bergera i Brajnšmida.

Svečano zatvaranje 25. oktobra pripada Simfonijskom orkestru i muškom horu RTS-a, pod upravom dirigenta Srboljuba Dinića, uz tenora Kvonsua Džona, u Kolarčevoj zadužbini. Ovaj ansambl ovog puta izvodi jedno od najmonumentalnijih simfonijskih dela. Reč je o „Faust simfoniji” Franca Lista.

Selektorka Bemusa Olja Džejkobs je naglasila, kako se u saopštenju festivala navodi, da je ovo prvi put za ovih 57 godina da na manifestaciji učestvuju sva naša četiri simfonijska orkestra. Jelena Milašinović je izjavila da je od 57. izdanja Bemusa ovo 53. na kojem učestvuje Beogradska filharmonija i da su vrlo počastvovani što otvaraju festival. O mladom solisti Strahinji Mitroviću je imala samo reči hvale. Od Aleksandre Paladin čuli smo da je produkciji RTS-a velika čast da zatvori ovogodišnji Bemus i da se vraćaju tradiciji da na ovom festivalu uvek publici predstave neko veliko vokalno umetničko delo, poput Listovog.    

Selektorka festivala Džejkobs je pored glavnog najavila i prateći program, koji čine tri besplatna masterklasa za naše profesionalce. Najpre će Maksim Vengerov održati jedan u „Gvarnerijusu” 16. oktobra, a potom u istom prostoru i Benjamin Šmid sa našim muzičarima. Treći masterklas vodiće Kvartet perkusionista u Ložionici. Prijave zainteresovanih će se primati preko zvaničnog sajta Bemusa. Kao prateći program dve nedelje posle Bemusa biće otvorena izložba portreta umetnika sa ovogodišnjeg festivala, fotografa Aleksandra Crnogorca u Ložionici.

 

 

 

 

 

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.