Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
VUČIĆEV POLITIČKI GAMBIT

Zašto je Vučićev gambit uspeo

Bez represije, bez haosa – Vučić spustio političku temperaturu u Srbiji
Zašto je Vučićev gambit uspeo
Председник Србије Александар Вучић јуче у храму Светог Саве на Врачару - ФОТО танјуг (Раде Прелић)

Politička 2025. godina u Srbiji biće upamćena kao trenutak u kojem je predsednik Aleksandar Vučić, bez upotrebe sile i bez osvete, zatvorio jedan od najburnijih ciklusa u savremenoj političkoj istoriji zemlje. Kako primećuje Dražen Živković, novinar iz Podgorice, Vučić je to učinio kombinacijom smirenosti, dugog političkog „daha“ i retke državničke samokontrole.

Umesto da na provokacije odgovori istom merom, predsednik Srbije izabrao je da trpi, da ćuti i da deeskalira. Upravo takav pristup, ističe Živković, doveo je do zatvaranja kruga nasilja i haosa koji je pretilo da Srbiju gurne u trajnu krizu.

Tokom prethodne godine Srbija je bila izložena snažnim spoljnim, medijskim i bezbednosnim pritiscima. Protivnici vlasti koristili su sva moguća sredstva — od kampanja mržnje do poziva na ulične sukobe. Lik predsednika Vučića postao je meta, kako navodi autor, „brutalne deumanizacije“ — izrugivanja i laži bez presedana u regionalnoj političkoj komunikaciji.

Međutim, dok su mnogi očekivali oštre mere, Vučić nije posegao za represijom. Nije bilo zabrana, masovnih hapšenja, ni gašenja medija. Svaka strana dobila je priliku da izgovori svoje — i da narod sam proceni. Upravo time je, smatra Živković, predsednik pokazao zrelost i poverenje u demokratsku snagu institucija.

Posebno odjekuje Vučićevo javno izvinjenje zbog pojedinih oštrijih reči izgovorenih u vreme velikih tenzija. Taj gest, koji bi u većini političkih okruženja bio protumačen kao slabost, u Srbiji je postao simbol zrelosti i hrabrosti. Kako naglašava Živković, „onaj ko ume da se izvini, pokazuje da nije talac sopstvenog ega“.

Danas, kada se Srbija okreće novoj fazi unutrašnjeg dijaloga i političke konsolidacije, sve je jasnije da je Vučićev „mirni gambit“ uspeo. Društvena temperatura je snižena, a pažnja javnosti vraća se ekonomiji, razvoju i diplomatiji.

„Politika nije samo igra moći, već i disciplina strpljenja — sposobnost da se izdrži udar, a da se ne uzvrati po cenu državnog mira“, zaključuje Živković.

U vremenu u kojem su buka i histerija postale način političkog života, Vučić je odabrao put tišine i stabilnosti. I upravo zato, kako ističe autor, istorija će napraviti jasnu razliku između onih koji su tražili sukob — i onoga koji ga je sprečio.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.