Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
DVADESET OSMO KOLO KOŠARKAŠKE EVROLIGE

Vezenkov srušio Zvezdu

Vezenkov srušio Zvezdu
(Фото КК Црвена звезда)

Tako blizu, a tako daleko bili su košarkaši Crvene zvezde od pobede protiv Olimpijakosa u Pireju u okviru 28. kola Evrolige. Domaći tim je gotovo sve vreme bio u vođstvu, ali beogradski „crveno-beli“ nisu odustajali gotovo do samog kraja. U igri su bili do poslednjeg minuta kad je najbolji igrač susreta Bugarin Saša Vezenkov pogodio trojku sa osam metara koja je odlučila pobednika: Olimpijakos-Crvena zvezda 92:86 (24:20, 25:25, 23:23, 20:18). Posle poraza u Atini, košarkaši Crvene zvezde imaju učinak 16-12 i nalaze se na osmom mestu tabele Evrolige. Sledeći meč u elitnom takmičenju „crveno-beli“ igraju 25. februara kad u Beograd dolazi Efes.

Nije tim trenera Saše Obradovića odigrao sjajnu utakmicu u Pireju, daleko od toga, ali je imao šansu da dođe do velike pobede pre svega zbog velike borbenosti. Razloge poraza najpre treba tražiti u odbrani nad najboljim igračima rivala. Suviše lako su Vezenkov, Dorsi i Furnije pogađali, a da nisu imali previše smetnji. Takođe, Zvezda je podbacila u šutu za tri poena. Da su bar malo bolje iza linije 6,75 šutirali Kod Miler Mekintajer (1-6), Džered Batler (1-7) i Džordan Nvora (2-6) druga bi se pesma pevala...

Savim dobro su Zvezdini košarkaši počeli bitku u Pireju. Donatas Motiejunas kao i uvek kad se nađe u startnoj petorci bio je prva napadačka opcija. Posle pet vezanih poena Litvanca, Nikola Kalinić je bio precizan sa distance sa vođstvo Beograđana od 8:2 u trećem minutu. Olimpijakos je uzvratio serijom 7:0, da bi Džordan Nvora i ponovo Nikola Kalinić trojkama zaustavili njihov nalet. Domaći tim je preko razigranog Saše Vezenkova ovoga puta imao odgovor u vidu serije 9:0. Uspeli su beogradski „crveno-beli“ da zaigraju agresivnije u završnici prve četvrtine i tako ne dozvole rivalu da se previše rezultatski odlepi – 24:20.

Posle samo 47 sekundi igre u drugom periodu trener Zvezde Saša Obradović bio je primoran da zatraži tajm-aut. Na brzi predah ga je naterao Evan Furnije za dve uzastopne trojke (30:20). Uspevali su gosti prodorima Džereda Batlera i Džordana Nvore da dođe do poena, ali odbrana nije bila na potrebnom nivo da bi se smanjio zaostatak. Naprotiv, posle zakucavanja Tajrika Džonsa i Donte Hola, sastav iz Pireja je poveo sa 42:28. Crvena zvezda se ipak vratila u život u finišu prvog poluvremena. Posle pet asistencija Kodi Miler Mekintajer je u kratkom intervalu postigao isto toliko poena, a posle trojke Džereda Batlera gosti su uspeli da drastično smanje rezultat – 49:45.

Još više se Zvezda približila poenima Donatasa Motiejunasa (49:47), ali je usledila serija grešaka koje je kaznio Tajler Dorsi sa dva dalekometna hica (58:51). Uzvratio je istom merom sjajni Džordan Nvora, ali Saša Vezenkov je ponovo ušao u seriju što je Olimpijakosu omogućilo da održava relativno sigurnu prednost (70:60). Ponovo su Beograđani našli način da se vrate u igru. Nekoliko dobrih defanzivnih poseda i trojka centra Džoela Bolomboja, a zatim i njegovo zakucavanje bili su dovoljni za seriju 8:2 i smanjenje rezultata na kraju treće četvrtine 70:66.

Finalna deonice počela je trojkom Franka Nilikine, ali su uzvratili Jago do Santos i Džered Batler. Usledio je period rastrzane igre sa dosta prekida u kome je ponovo dominirao Saša Vezenkov i čuvao prednost Olimpijakosa – 79:70. Imala je Zvezda još jednom da odupre i smanji preko Čime Monekea na 81:77 u 36. minutu. Imali su gosti u narednim akcijama nekoliko kolosalnih prilika da dođu i do izjednačenja. Ponovo je tim iz Pireja bio surov i „odlepio“ se na 85:78. Nisu Beograđani odustali ni ovoga puta. Smanjili su na 85:81, a već u sledećem napadu Kodi Miler Mekintajer je imao otvoren šut za tri poena. Nije pogodio, ali zato je precizan sa više od osam metara bio Vezenkov na ulasku u poslednji minut (88:81). Bio je to presudni detalj posle čega više nije bilo neizvesnosti sve do konačnih – 92:86.

Dvorana: „Mira i prijateljstva“. Gledalaca: 12.633. Sudije: Perez (Španija), Šemeš (Izrael), Bober (Francuska).

OLIMPIJAKOS: Vokap 5 (10 as), Nilikina 3, Vord 7, Vezenkov 23 (trojke 3-6, 8 sk), Necipoglu, Dorsi 15 (trojke 4-9), Piters 2, Milutinov 6, Hol 2, Mekisik 5, Džons 4, Furnije 18 (trojke 4-10).

CRVENA ZVEZDA: Miler Mekintajer 11 ( trojke 1-6, 3 sk, 8 as), Miljenović, Batler 15 (trojke 1-7), Davidovac, Kalinić 6 (trojke 2-2), Izundu 4, Motiejunas 9, Bolomboj 9, Nvora 21 (trojke 2-6), Odželej 2, Moneke 9 (8 sk), Jago dos Santos.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.