Nedelja, 14.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tajna u lišću bambusa

Tajna u lišću bambusa
Завијени у бамбусово лишће и кувани на врелој пари

Zapisano je, takođe u starim hronikama, da su dvorjani sa "doki-čimaki" kolačima tešili svog tužnog vladara Toba-teno, cara Tobu kojem su ratoborni samuraji iz protivničkog tabora u ona stara krvava vremena spalili palatu i sve lepo što je u njoj posedovao, a on se našao tako reći na ulici i pribežište morao da potraži u jednom hramu, među bonzima-kaluđerima. Kolačima "doki-čimaki" pokušavali su japanski pregovarači 1854/55. da odobrovolje američkog kapetana-komodora Perija koji je sa svojom "Crnom armadom" doplovio u Tokijski zaliv i zapretio da će moćnim topovima sa svojih brodova razoriti Edo-grad, kako se tada nazivao današnji Tokio, ako se Japan ne "otvori" za saradnju i trgovinu sa zapadnim svetom, ali, avaj, u tome nisu uspeli, jer su topovi bili moćniji od kolača (u Americi danas jedni gorko žale zbog toga, jer ne znaju kako da zaustave poplavu japanskih proizvoda i izravnaju trgovinski deficit, a drugi se raduju jer novcem koji dobijaju za državne obveznice koje bogati Japanci kupuju volens-nolens popunjavaju svoj sve veći budžetski deficit!).

Iz svega, dakle, izlazi da "doki-čimaki" nisu obični kolači, ako običnih kolača i bilo čega običnog ima u Japanu. Nisu obični, jer su spravljeni od pirinčanog brašna pomešanog sa šećerom u prahu, oblikovani kao kuglice oko bambusovog štapića, zavijeni u bambusovo lišće i kuvani na vreloj pari sve dok gosti koji čekaju na kolače ne budu omamljeni od zanosnog, opojnog mirisa koji se širi prostorijom. Tajna, međutim, nije u sastavu, obliku i kuvanju na pari, već u tome što su, bar oni prvi sa kojima se gospodin Doki proslavio bili uvijani u lišće bambusa koji raste na padinama svete planine Kuruma koja se uzdiže iznad Kjota (ovo "sveta planina" ne treba da dovodi čitaoca u zabunu, u Japanu su sve planine svete, jer su prebivalište "kami" bogova i svakojakih dobrih i zlih duhova, a ljudima su ostavljene ravnice gde ima vode kako bi gajili pirinač).

Tajna "doki-čimaki" kolača je, dakle, u ovom bambusovom lišću koje ne samo da kolačima daje poseban ukus i miris, već na one koji uživaju u njima prenosi i transcedentnu moć: Dok uživa zatvorenih očiju u izvanrednom ukusu ovih kolača, srećnik čuje nežnu i prijatnu za uho i dušu muziku koja ga prosvetljava, čini dobrim i mudrim. Čuje, srećnik, ako je kolač uvijen u bambusov list sa svete planine Kuruma i ako hoda po svetu čista srca i sa dobrim namerama - danas bi to rekli sa pozitivnom energijom, dva uslova koja retko idu zajedno, zbog čega smo i rekli - srećnik! Ako toga nema, ostaje da uživa samo u izvanrednom ukusu, što je za većinu običnih smrtnika sasvim dovoljno.

(Idućeg četvrtka: Kolač - za svaki dan)

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.