Četvrtak, 04.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Profesor Pravnog fakulteta

Petrov: Kompletna uprava Filozofskog fakulteta da podnese ostavku

On je pojasnio da to nije pitanje krivično-pravne odgovornosti, nego pitanje objektivne odgovornosti koja proizlazi iz propisa
Petrov: Kompletna uprava Filozofskog fakulteta da podnese ostavku
Владан Петров (ФОТО Бета)

Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov rekao je danas povodom tragedije na Filozofskom fakultetu, kada je nastradala 25-godišnja devojka, da je prvi korak da kompletna uprava tog fakulteta podnese promptne ostavke.

Petrov je za Tanjug rekao da se desila najteža moguća situacija kao posledica ogromne količine neodgovornosti koja je nastupila na gotovo svim državnim fakultetima u Srbiji od kada su počele blokade i dodao da je od tad postojao bojazan da će to što se na fakultetima obavljaju aktivnosti kojima tu nije mesto, imati za posledicu događaj koji će izazvati štetne posledice po zdravlje i živote mladih ljudi.

Tokom blokada, spletom srećnih okolnosti, kako je rekao Petrov, nije bilo takvih događaja, dok se nije desio ovaj tragičan slučaj na Filozofskom fakultetu.

"Ne ulazeći u pitanje činjenica, odnosno okolnosti ovog konkretnog slučaja, ponavljam, dileme nema. U takvoj situaciji najmanje što je moguće učiniti jeste da kompletna uprava Filozofskog fakulteta podnese promptnu ostavku", poručio je profesor.

On je pojasnio da to nije pitanje krivično-pravne odgovornosti, nego pitanje objektivne odgovornosti koja proizlazi iz propisa, Zakona o visokom obrazovanju i Statuta univerziteta, kojim se nalaže upravi da održava red u prostorijama fakulteta, usled čega, kako je dodao, postoji zabrana da u normalnim okolnostima na fakultet ulaze snage reda, odnosno pre svega policijske snage.

"Ova hronična neodgovornost ili virus blokaderstva koji, nažalost, nije u potpunosti izašao iz naših fakultetskih zgrada, doveo je do ove tragične situacije", ocenio je i apelovao na uprave svih fakulteta u kojima se još uvek odvijaju aktivnosti koje nisu predviđene Zakonom o visokom obrazovanju, da u najkraćem roku preduzmu korake kako bi predupredili dalje aktivnosti na fakultetima kojima tu nije mesto, a koje mogu da dovedu do sličnih situacija i novih žrtava.

 Petrov je naglasio da Srbiji nije potrebna bilo kakva destabilizacija, čiji izvori pogotovo ne smeju da budu fakulteti, koji su "sveto trojstvo".

"Univerzitet i fakulteti podrazumevaju sveto trojstvo - nastava, ispiti i naučno-israživački rad. Sve ostalo je nešto čemu mesta na fakultetima nema. Ovaj tragični događaj je morao da se desi da bismo, nadam se, konačno, svi zajedno krenuli da rešavamo taj ozbiljan problem i da fakultete vratimo nastavi i nauci", poručio je profesor.

On je naglasio da ko ne poštuje to sveto trojstvo mora da odgovora, odnosno na prvom mestu dekan i cela uprava fakulteta.

"Ovde se može postaviti pitanje i odgovornosti uprave univerziteta, koja je svojim postupanjem, odnosno nepostupanjem, i ulaskom u sferu politike u prethodnih godinu i po dana praktično indirektni krivac i za ovo što se desilo", zaključio je Petrov.

 MUP je ranije saopštio da je noćas oko 22.40 časova, kako se sumnja, nakon što je na petom spratu tog fakulteta došlo do aktiviranja i zapaljenja pirotehničkih sredstava, 25-godišnja devojka skočila kroz prozor i nastradala na licu mesta.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.