Utorak, 21.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
SVET UMETNOSTI

Jedan Pikaso za 100 evra

Reč je o dobrotvornom događaju čiji prihod ide na istraživanja vezana za Alchajmerovu bolest
Jedan Pikaso za 100 evra
Илустрација (Фото EPA/TOLGA AKMEN)

U Francuskoj je pokrenuta dobrotvorna lutrija u kojoj učesnici, za cenu od 100 evra po tiketu, mogu osvojiti sliku Pabla Pikasa, objavili su organizatori. Delo španskog slikara biće nagrađeno na izvlačenju koje se održava u aukcijskoj kući Kristi u Parizu. Reč je o dobrotvornom događaju čiji prihod ide na istraživanja vezana za Alchajmerovu bolest, a organizator je Fondacija za istraživanje Alchajmerove bolesti sa sedištem u jednom od vodećih pariskih bolničkih centara, javlja Asošijejted pres.

Organizatori kažu da je broj tiketa ograničen na 120.000, što bi, ako se rasprodaju, moglo doneti prihod od oko 12 miliona evra.

Ovo je treći takav događaj na kojem se Pikasovo delo dodeljuje putem lutrije. Prethodni su održani 2013. i 2020. godine, a dobitnici su bili iz Sjedinjenih Država i Italije.

Na prvoj lutriji, „1 Pikaso za 100 evra“, 2013. godine, vatrogasac iz Pensilvanije osvojio je sliku „Čovek u operskom šeširu“, koju je španski majstor naslikao 1914. godine tokom svog kubističkog perioda. Drugi Pikasov portret, ulje na platnu, „Mrtva priroda“, osvojila je 2020. godine Klaudija Borgonio, računovođa u Italiji. Njen sin joj je kupio kartu kao božićni poklon. Mrtvu prirodu, naslikanu 1921. godine, za lutriju je kupio milijarder kolekcionar umetnina Dejvid Nahmad, koji je u retkom intervjuu za Asošijejted pres tvrdio da bi Pikaso odobrio da se njegova dela prodaju na lutriji. Pikaso je umro 1973. godine.

„Pikaso je bio veoma velikodušan. Poklanjao je slike svom vozaču, svom krojaču. Želeo je da njegovu umetnost sakupljaju svi ljudi, a ne samo superbogati“, rekao je Nahmad. Prema rečima organizatora, prethodne dve lutrije su prikupile više od 10 miliona evra za humanitarne i medicinske projekte.

Gvaš na papiru „Tete de Femme“ (Glava žene), koji se nudi sledeće nedelje, naslikao je Pikaso 1941. godine.

Fondacija za istraživanje Alchajmerove bolesti, organizator dobrotvorne lutrije, nalazi se u jednoj od vodećih pariskih javnih bolnica i uključena je u medicinska istraživanja Alchajmerove bolesti u Francuskoj od svog osnivanja 2004. godine.

Aukcijska kuća Kristi saopštila je da će slika biti izložena od ponedeljka u njenim galerijama u Parizu, pre izvlačenja u utorak u 18 časova, prenosi Tanjug.

 
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.