Subota, 06.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Posle izbornog poraza

Orban bez oproštaja s Briselom

Propušta poslednji samit EU na Kipru
Orban bez oproštaja s Briselom
Виктор Орбан недавно у Бриселу (EPA/OLIVIER HOSLET)

Odlazeći mađarski premijer Viktor Orban neće prisustvovati neformalnom samitu lidera Evropske unije u Nikoziji sledeće nedelje, potvrdilo je nekoliko zvaničnika EU. Orban, koji je pretrpeo poraz na nedeljnim parlamentarnim izborima, ostaće na funkciji dok pobednik, Peter Mađar, ne preuzme dužnost u maju, izveštava Evronjuz.

Zvaničnici upoznati sa pripremama za samit rekli su da više ne očekuju da Orban dođe na Kipar. U Briselu je tradicija da se oda počast odlazećim liderima na njihovom poslednjem samitu i da im se da oproštajni poklon. Još nije poznato da li će Mađarsku predstavljati neko drugi. Slovački premijer Robert Fico, Orbanov ideološki saveznik, ranije ga je zamenjivao na sastancima.

Do nedeljnog poraza, Orban je bio ubedljivo najduže član Evropskog saveta, prisustvovavši brojnim sastancima otkako je stupio na dužnost 2010. godine. Njegova odluka da preskoči skup na Kipru znači da je njegov poslednji samit bio u martu, kada se našao na meti kritika zbog vetiranja na zajam od 90 milijardi evra za Ukrajinu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.