Ponedeljak, 08.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
BURA NAKON FORUMA U ANTALIJI

Turska opozicija traži proterivanje američkog ambasadora

Tomas Barak na meti oštrih kritika zbog komentara o bliskoistočnim monarhijama, ali i zbog navodnog mešanja u osetljiva politička pitanja
Turska opozicija traži proterivanje američkog ambasadora
Томас Барак - ФОТО (Стејт департмент)

ANKARA – Izjave američkog ambasadora u Turskoj, Tomasa Baraka, na Diplomatskom forumu u Antaliji izazvale su oštru reakciju tamošnje javnosti, a turska opozicija zahteva da se on hitno proglasi personom non grata i protera iz zemlje, prenosi turski list „Ajdinlik”.

Prema pisanju ovog dnevnika, buru negodovanja izazvali su ambasadorovi komentari o efikasnosti monarhija kao snažne vladajuće sile na Bliskom istoku. Politički protivnici su optužili Baraka da je davao neprimerene izjave i da se direktno mešao u izuzetno osetljiva politička pitanja regiona.

„Nakon svog govora, ambasador se našao na meti oštrih kritika, koje uključuju i pozive da se po hitnom postupku 'protera iz zemlje'”, navodi se u publikaciji turskog lista.

Štaviše, Barak je tokom svog izlaganja pozvao na preispitivanje dosadašnjeg pristupa američke spoljne politike. Naglasio je potrebu da zemlje Bliskog istoka samostalno rešavaju svoje probleme, bez oslanjanja na pomoć Vašingtona. Pored toga, američki diplomata je izneo ocenu da je nasilno ukidanje pojedinih političkih i vojnih struktura u tom delu sveta apsolutno nemoguće.

Ovo nije prvi put u poslednje vreme da izjave američkog ambasadora privlače veliku pažnju javnosti. Podsetimo, Tomas Barak je ranije izjavio da je Turska blizu odluke da odustane od ruskog protivvazduhoplovnog raketnog sistema S-400.

Nabavka ovog ruskog naoružanja izazvala je višegodišnje tenzije na relaciji Ankara–Vašington, kao i sa drugim državama članicama NATO-a, što je uticalo na to da Turska bude isključena iz programa nabavke američkih borbenih aviona pete generacije F-35.

Barak je tada napomenuo da Turska trenutno ne koristi ruski sistem S-400, ali da se rakete, radari i prateća oprema i dalje nalaze na njenoj teritoriji. Američki ambasador je tom prilikom izrazio očekivanje da će ovaj dugogodišnji vojno-diplomatski spor biti rešen u narednih četiri do šest meseci.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.