Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Graja nalivena viskijem

Graja nalivena viskijem
Провод уз музику у једном од барова у улици Страхинића Бана (Фото Ж. Јовановић)

Ulica Strahinića Bana u Beogradu odavno je postala čuvena, sa najviše ekskluzivnih kafića i imućnih posetilaca po kvadratnom metru, ali noćna šetnja ovom ulicom može uvek prijatno da iznenadi. Posebno nekoga ko tri puta pogleda u novčanik pre nego što obrne turu u kafani. Ne iz piroćanskih razloga, nego da se ne izblamira ako mu zafali.
A lepo je videti i parking ispred bleštećih lokala, koji izgleda kao da je u toku sajam automobila na otvorenom.
Čak i u nedelju, iako je u kafićima znatno praznije, ima gostiju i odjekuje vesela graja, podmazana skupim pivom i žestokim pićima. Jedan mladić, krupan i kratko ošišan, pokušava da reši veliki problem: kako da parkira ogroman džip, koji više liči na tenk, nego na prevozno sredstvo za prosečnog smrtnika. On je preprečio prilično usku ulicu Strahinića Bana, i čak je otvorio vrata da bi bolje sagledao situaciju i izbegao da ogrebe svog džinovskog mezimca.

– Polako, brate. Polako, brate – pomaže mu prijatelj, koji sa još dvojicom drugara stoji ispred metalne grdosije i usmerava ga, centimetar po centimetar. Na parking-mestu pored njega, sav se skupio "stojadin", kao da strahuje od znatno krupnijeg kolege. Simpatičan mali uljez između be-em-veova i mercedesa.

U kafiću "Insomnija", okupila se blizu ponoći uglavnom mlađa ekipa. Bučni i dobro raspoloženi momci uglavnom pijuckaju pivo po ceni od 190 dinara, a ko voli, može da cevči "sok od ječma" i po ceni od 250 dinara. Viski košta oko 400 dinara, u zavisnosti od vrste.

Nikola Pešut, di-džej menadžer lokala, kaže da je "Insomnija", kao i cela ulica Strahinića Bana, osim domaćeg, postalo i stecište svetskog džet-seta.

– Svraćali su ovde i Džo Koker i kompletna postava grupe "Brend nju hevis" i drugi koji su ovde držali koncerte. Dolaze nam i košarkaši, vaterpolisti i stranci u poseti Beogradu. Recimo, čitava košarkaška ekipa Zadra, obavezno dođe da popije nešto kod nas pre povratka u Hrvatsku – veli Pešut.

Među posetiocima je nedavno bio i teniser Janko Tipsarević. A gde su poznate face, ima i lepih devojaka spremnih za druženje. Nema šta, prijatno izgledaju, malo su napadnije našminkane, prosek im je od 20 do 23 godine. Merkaju okolinu i momke. Potpisnik ovih redova je, neprimetno, ali prilježno, pokušavao da utvrdi da li su nekoj od njih grudi hirurški dorađene, kako bi ulica opravdala svoj žargonski, pomalo ciničan naziv – "silikonska dolina". Na prvi pogled, reklo bi se da je sve stopostotno prirodno, a ako je za opravdanje, poprsja žena su prilično dobro skrivena ispod džempera, pa je teško utvrditi. Za tu vrstu novinarskog istraživanja potrebno je sačekati sledeće proleće. Mladić, koji sedi u društvu tri devojke i dva drugara, napadno poziva dve mlade dame da se slikaju za novine.

– Sedite, slobodno, ne grizem. Ajde, šefe, slikaj – koordinira akciju samouvereni momak.

Nikola Pešut kaže da je za većinu ovih mladih ljudi poseta kafićima u "silikonskoj dolini" puko zagrevanje i priprema za ozbiljniji provod. Pijuckanje, ili pak pijenje, traje do jedan čas po ponoći, a ekipa se posle toga razmili po noćnim klubovima. Računica je prosta: za društvance od sedam momaka i devojaka ne gine ceh od 100 evrića, čak i da su prilično umereni. A kad se tome doda nastavak žurke u nekom od noćnih klubova, gde je piće još skuplje nego u kafićima, eto i ideje kako dve prosečne srpske plate čovek spiska u roku od šest-sedam časova.

No, svakom svoja muka i provod. Ako si viđen u ulici Strahinića Bana, znaš da si na dobrom putu da bez većih tegoba preguraš tranziciju u Srbiji. Imena kafića su svetska: "Langolo", "Kandahar", "Naćos", "Plezir". Preko dana, pored ljudi koji uživaju u kafici, u lokalima sede predstavnici raznih elita, organizuju se ručkovi i susreti, za poslovne, strateške, političke ili neke druge partnere. Uveče dolazi do smene generacija, a imućniji mladi ljudi preuzimaju stvar u svoje ruke. Na obodu ulice Strahinića Bana, u podnožju Skadarlije, na ćošku je nedavno stajala grupa Roma i dobro se zabavljala. Smejali su se, verovatno bez dinara u džepu. Među njima je i zagrljani zaljubljeni par. Para nemaju, a u kafiće u Strahinića Bana, da se naslutiti, ne zalaze. Može i tako.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.