"Kolevka" traži izvinjenje
Subotica – Dom za decu bez roditelja "Kolevka" u otvorenom pismu upućenom Eriku Rozentalu, rukovodiocu Međunarodne organizacije za zaštitu prava lica ometenih u razvoju (MDRI), traži izvinjenje zbog netačnih navoda koje je u vezi sa ovom ustanovom izneo u svom izveštaju. Izvinjenje se traži i od Valentine Zavišić, rukovodioca nevladine organizacije "Veliki mali", i istovremeno je pozivaju da prvi put i poseti "Kolevku".
– Ukoliko ne dobijemo njihovo izvinjenje, zadovoljenje ćemo potražiti u nadležnom sudu, rekla je na konferenciji za novinare Mirjana Čabrić, direktorka "Kolevke".
Među prvim fotografijama u izveštaju MDRI je snimak deteta iz "Kolevke" čije su ruke obavijene uz telo pelenama. Pedijatar "Kolevke" dr Katja Puleva objasnila je da je reč o detetu sa teškim mentalnim poremećajima koje samo sebi izaziva povraćanje guranjem ruku u usta. Ne postoji terapija lekovima, te se zato nakon obroka detetu fiksiraju ruke kako ne bi dovelo sebe do potpune iscrpljenosti.
Svi zaposleni bili su šokirani kada su na vestima videli izveštaj u kome se pominju u negativnom svetlu, saopšteno je novinarima u "Kolevci", domu za decu bez roditelja koji je Rozentala ugostio 14. novembra 2006. godine, a da pre toga nikada nisu obavešteni o rezultatima njegove posete.
– U prvi mah nismo mogli da se setimo njegove posete, mi smo kuća otvorenih vrata za sve koji žele da vide kao radimo sa decom, a on je imao i dozvolu našeg ministarstva. Ni ova poseta se nije razlikovala od uobičajenih, kada stranci dolaze u žurbi, sa foto-aparatima, zastajući kod svakog kreveca i tražeći dozvolu da slikaju – opisale su Čabrić i Puleva. Ono što ih je, međutim, iznenadilo jeste – ako je Rozental već smatrao da decu muče zašto nije odmah reagovao, nego je čekao 11 meseci, dok prilikom svog boravka nije dao nijednu sugestiju, nijednu primedbu, niti zapažanje.
– Obično u završnim razgovorima sa našim posetiocima čujemo da dobro radimo, uz primedbe da nam nedostaju zdravstveni radnici i da je potrebno više rada na rehabilitaciji dece. Bilo je stranaca koji su nam nudili i da dovedu svoje medicinske radnike, ali nama to nije potrebno, mi imamo dovoljno stručnih ljudi, ali nemamo dovoljno novca da ih angažujemo – kaže Čabrić.
"Kolevka" je dom za decu koja nemaju svoj dom i to u uzrastu od rođenja do sedme godine, ali od 170 štićenika više od sto ih je ovde smešteno zbog teškog invaliditeta sa kojim su najčešće rođeni i zbog toga što su u stanju koje zahteva institucionalnu negu koja se teško može sprovoditi u porodici. O ovoj deci brine 87 medicinskih sestara, što znači da jedna sestra vodi računa o osmoro do desetoro dece, i u "Kolevci" kažu da, iako su svesni da je to u skladu sa našim normativima, bolje bi bilo da imaju više zaposlenih, kao i da imaju više mogućnosti da se bave rehabilitacijom dece.
– Mi smo u procesu reforme socijalne zaštite, i cenimo svaku dobronamernu sugestiju i pomoć kako da radimo bolje, ali ono što nam zaista nedostaje za kvalitetniju brigu o deci jeste bolji ekonomski položaj čitavog društva – kaže direktorka "Kolevke".Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


