Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Treba ubiti princa iz bajke

Treba ubiti princa iz bajke

Nakon perioda strasne zaljubljenosti mnogi postaju razočarani. Upravo ta reč ukazuje da su prethodno bili očarani. Koren tih reči su „čar” i „čaranje”. Sve to ukazuje da su u zaljubljivanju bili začarani, podvrgnuti nekom magijskom postupku. Zato se i kaže da je neko podlegao nečijim čarima. A gde je magija, tu su i bajke.

Među prvim izvorima koji nude sliku i objašnjenje o tome šta je ljubav jesu bajke i priče za decu, u obliku priče, slikovnice ili filma. Ako malo bolje pogledamo šta bajke poručuju deci, ljubav je u njima predstavljena kao najveća sila, kao princip najvećeg dobra. Na primer u bajci „Uspavana lepotica” princ je poljubio začaranu princezu; u „Snežani i sedam patuljaka” princ poljupcem Snežanu vraća u život. Ali ne samo da ljubav može vratiti nekoga iz sveta mrtvih, već može pomoći da se nečiji karakter pozitivno promeni. Tako, na primer u „Princu žabi”, princeza odvratnog žapca poljupcem pretvara u predivnog princa, kao i u bajci „Lepotica i zver”,u kojoj lepoticazver pretvara u princa. I u „Pepeljuzi” devojka koja je dugo bila šikanirana konačno nalazi ljubav i postaje princeza. Dakle, ljubav ima moć da svakoga pretvori u princa ili princezu. To je pojačano završnom rečenicom na kraju skoro svake bajke: „A onda su oni živeli srećno sve do kraja života”.

Predstave o ljubavi se talože u nesvesnom, odakle tiho deluju kao sile koje upravljaju našim ljubavnim životom i kada odrastemo. Teško je odrediti uticaj tih predstava na nečiji ljubavni izbor, očekivanja od ljubavi i ponašanje u ljubavi. Ali,činjenica je da veliki broj devojaka i mladih žena pokušava da doživi bajku. Često su to osobe koje, i pored visokog obrazovanja i životnog iskustva, nose u sebi ono što nazivamo unutrašnjim detetom, devojčicu koja još uvek veruje u bajke i koja očekuje da doživi „pravu ljubav”. A prava ljubav je trijumfalna ljubav, ona je najmoćnija sila koja pobeđuje nepravdu, bolest i smrt, ona donosi večnu sreću i najviša je životna vrednost. A ko proživi život i ne doživi ništa slično, možda će mu biti krivo što se i rodio.

I zato je razočaranje, iako neprijatno, veoma korisna emocija. Sreća nastaje onda kada ostvarimo svoje želje, a to je mnogo lakše ako realistično vidimo sebe, druge i svet.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.