Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vatra progutala 200 tona uglja u Vreocima

U požaru koji je juče oko četiri sata zahvatio pogon stare sušare u Privrednom društvu Rudarskog basena „Kolubara” DOO Lazarevac, u ogranku „Kolubara prerada” u Vreocima, niko nije povređen, ali je izgorelo oko 200 tona uglja. Plamenom su bile zahvaćene transportne trake, ali su vatrogasne ekipe na vreme intervenisale, zaustavile požar i sprečile da se vatra proširi. Prema rečima nekih očevidaca, pretpostavlja se da je uzrok takozvani probojkabla. Ovim požarom nije ugrožen transport uglja prema Termoelektrani „Nikola Tesla”.

– Požar je izbio u 3.50 i obuhvatio trake RB 600, TB 100 i delimično RB 100. Kraj njih je bilo troje radnika. Odmah su reagovali, počeli da gase vatru, a pomogli su im i ostali radnici iz pogona. U pomoć im je pritekla i vatrogasna ekipa Kolubare koja tu dežura non-stop. Na osnovu prvih procena šteta je manja nego što se u prvi mah mislilo. Tona suvog uglja inače košta oko 5.700 dinara, dok je sirovi oko 2.000 dinara – rekao je Goran Perišić, šef kabineta direktora Rudarskog basena „Kolubara”.

On je napomenuo da je hitno održan sastanak rukovodstva „Kolubare”, „Kolubare prerade”, „Kolubare metala” i „Kolubare površinskih kopova” i da je odlučeno da se formira komisija od devet članova, od kojih su dva člana iz Elektroprivrede Srbije.

– Komisija treba da utvrdi uzroke izbijanja požara i eventualnu odgovornost, to jest da ustanovi da li je ona kolektivna, individualna ili je reč o tehničkom kvaru. Komisija će krenuti sa utvrđivanjem činjenica što pre, čim se požar u potpunosti sanira – dodaje Perišić.

Nova sušara, gde su autoklave – posude cilindričnog oblika koje služe za sušenje uglja pod pritiskom, od mesta požara udaljena je stotinak metara i tu prema njegovim rečima nema nikakvih problema. Pojasnio je i da se proces sušenja uvek obavlja pod određenim pritiskom.

– Posle požara najverovatnije je bilo dosta ugljen-monoksida, ali je bilo i vetra. Na sreću niko od radnike nije se žalio na probleme sa disajnim organima. Na mestu požara osim vatrogasaca, pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova bile su pripravne i sanitetske ekipe – kaže Perišić.

Na osnovu svih parametara, kako kaže, ovaj se može svrstati u požare srednje kategorije.

– U proteklih pedeset godina, u sušari je bilo više požara, u kojima je dolazilo do samozapaljenja uglja. Najveći se dogodio sredinom devedesetih – rekao je Perišić.

On je istakao da ugalj koji ide ka elektranama, a to je devedeset odsto proizvodnje u Kolubari, nije ugrožen, jer se transport uglja za elektrane ne nalazi u blizini. Sirovi ugalj za široku potrošnju i industriju takođe je sačuvan.

Prema rečima Predraga Marića, pomoćnika ministra unutrašnjih poslova, vatrogasne ekipe su za kratko vreme pristigle na mesto požara.

– Upućeno je deset timova sa Zvezdare, Voždovca, Obrenovca, Lazarevca i naravno iz Vreoca, a na terenu su bila 32 vatrogasca. Da se plamen proširio šteta bi bila neuporedivo veća, a najverovatnije da bi bilo i ljudskih žrtava – rekao je Marić.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.