Pajine boje poklonili rođaci
Vršac – Bliska rođaka Paje Jovanovića, Marija Đorđević iz Beograda, zajedno sa svojom porodicom, poklonila je Gradskom muzeju u Vršcu drvenu kutiju sa tridesetak tuba boja i drvenim četkicama i kesicom zlatnog praha, koje je koristio jedan do naših najvećih slikara. Njene dimenzije su 44 h 19 h 8 santimetara, ima bravicu od mesinga, na prednjem delu i pločicu na kojoj je ugravirano: „Sholl Cirih”.
Prema prvim procenama, računa se da je ova kutija sa bojama i četkama stara oko jedan vek.
– Poklon nas je i iznenadio i oduševio, jer je stigao u pravom trenutku, dok cela Srbija obeležava 150 godina od rođenja slavnog slikara, rođenog u Vršcu. Uskoro će ovaj poklon dobiti posebnu vitrinu, u „Apoteci na stepenicama”, u kojoj je pre tri decenije otvorena stalna izložbena postavka Paje Jovanovića. Ovaj poklon je od velike vrednosti za muzej i grad, rekla je ekskluzivno za „Politiku” Dragana Kuručev, istoričar umetnosti, kustos Gradskog muzeja u Vršcu, u kome se čuva 15 Jovanovićevih slika i crteža, od kojih su i tri pozajmljene iz Muzeja grada Beograda, a tu je i portret Paje Jovanovića, rad umetnikovog kolege, Rudolfa Svobode.
Doskorašnji kustos Gradskog muzeja Javor Rašajski, član Opštinskog veća, za oblast kulture, bio je oduševljen kad je na jednoj tubi pročitao godinu proizvodnje 1862. i ime grada Diseldorfa. Na tubi stoji da je boja uljana, „dunkel oker 502”, s neograničenim rokom trajanja. Zaista, pod prstima tuba se ugibala. Neke od tridesetak tuba su bile stvrdnute, samo zato što nisu bile dobro zatvorene, pa je masa očvrsla i postala neupotrebljiva.
– Reč je o bojama nekadašnjih čuvenih proizvođača slikarskog materijala iz Holandije i Nemačke, kod kojih se Paja Jovanović snabdevao. I sada bi, posle toliko godina, ove boje mogle da se koriste za slikanje – kaže Rašajski.
J. Danilović
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


