Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сицилија – срце мафије

Сицилија – срце мафије

Шпанска туристичка компанија промовисала италијанско острво истичући да се ради о колевци мафије

Рим, августа – „Сицилија срце Медитерана и колевка Коза ностре”, слоган је шпанске туристичке агенције са седиштем у Мадриду. Како би привукла стране туристе на италијанско острво ова туристичка агенција искористила је најконтроверзнији стереотип Италије, мафију.

Како преноси италијанска штампа, туристички флајери и брошуре углавном су прослеђени у Немачку, док копије на италијанском не помињу контроверзну атракцију италијанског острва. „Одмах ћу наредити да се сузбије дељење ових брошура. Преконтролисаћемо где су све подељене”, изјавио је гувернер Сицилије Рафаеле Ломбардо, додавши, „иако је само неколико примерака прослеђено у иностранство, не смањује се тежина овог догађаја који вређа читав један народ”.

Туристичка компанија која је заслужна за контроверзну промоцију Сицилије поседује педесет и четири хотела у Италији, а на Сицилији је присутна осим у Катанији, Месини, Марасли и у Палерму. „Јако нам је жао због онога што се десило. Брошуре које ми делимо апсолутно не поседују информације које би могле да наруше угледу Сицилије”, изјављују представници компаније НХ у Катанији.
„Неморално је привлачити туристе на основу чињенице да је на Сицилији присутна Коза ностра”, изјавио је сицилијански писац Винченцо Консоло. „Тиме не сматрам да би требало негирати постојање мафије: нажалост, наша земља потпуно је обузета овим проблемом. Ипак, неприхватљиво је употрбљавање Коза ностре како би се привукли туристи”, закључује Консоло.

Италијански писац додаје да ова реклама не представља ништа ново кад је реч о слављењу мафије. Филмови као што је „Кум”, нажалост, неконтролисано су допринели позитивном публицитету мафијаша на основу чега су маркетиншке агенције направиле економска царства. „Не може се правити шала са мафијом како би се зарадио новац”, додао је Консоло.

Једна од најпознатијих италијанских политичарки Сицилијанка Рита Борселино, сестра Паола Борселина, судије кога је мафија убила 1992, прокоментарисала је овим поводом: „Заиста је страшно банализовати мафију и свести је на фолклорни елемент и туристичку атракцију једне регије. Довољно је видети многе видео-игрице и мајице на којима се славе мафијаши. У реду је помињати мафију кроз филмове који нас некада и засмеју, али никако не смемо да дозволимо да она постане атракција. Сицилија је седиште цивилизације, културе и уметности. Мафија је била, и остала, претња слободи која спутава наш развој”, закључила је Борселино.

Неки од политичара захтевају и јавно извињење шпанске туристичке компаније. Серђо д’Антони, одговоран за политику јужне Италије, члан италијанске Демократске партије (ПД) захтева од НХ „извињење за све оне који су изгубили живот борећи се против мафије и за све који се свакодневно боре против мафијаша”.

Ипак многи су изненађени оваквим потезом једне од највећих туристичких компанија на Сицилији: „Тешко ми је и да замислим да је брошура овог типа штампана. Ово говорим јер познајем менаџмент ове компаније која је одувек била озбиљна и коректна. Мислим да је проблем у недостатку контроле информација. Коза ностра не може, и не сме, да представља туристичку атракцију. Не може се ни замислити да је могуће искористити аргумент мафије за побољшање туризма”, изјавио је председник Удружења италијанских индустријалаца на Сицилији, Конфиндустрије, Иван Ло Бело.

Након изазваног скандала шпанска туристичка компанија НХ упутила је јавно извињење а одговорни за комуникацију компаније у Италији Гвидо Бернарди изјавио је да ће НХ повући све контроверзне летке и брошуре на енглеском и немачком: „Написали смо писмо председнику регије Рафаеле Ломбарду и објаснили да се ради о лецима који су прослеђени за време претходне управе. Ради се о реклами од пре пет година о којој садашња управа није ништа знала.”

Италијанима који се труде да побегну од стереотипа, као што су то пица, мандолина и мафија, туристичка компанија НХ дефинитивно није помогла. Многи се питају који је тип туриста оваква реклама могла да привуче. Да ли заиста није довољна лепота Сицилије и њеног мора?

М. Лаловић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.