Корак ближе младима
„Ту смо да те саслушамо и урадимо све што је у нашој моћи да те подржимо у твојим активностима” – идеја је водиља трочланог тима Канцеларије за младе Београда. „Отворена врата” овог кутка за омладину од данас па сваког уторка од 11 до 14 часова у просторијама Палате Београд у Масариковој улици омогућиће младима да без претходне најаве, формалности и сличних препрека дођу и добију потребне информације о конкурсима, пројектима, запослењу, волонтерском раду, стажирању...
Осим њих, младима од 15 до 30 година биће на располагању и око 20 волонтера којима ће омладинци моћи да представе своје идеје, активности, проблеме или потребе.
– Канцеларија, која је основана још у мају ове године, ради на информисању и пружању сваке врсте сервиса младим Београђанима у складу са могућностима. Осмишљена је по узору потврђеном у пракси земаља чланица Европске уније. Да је у иностранству све урађено до ситница потврђује и слична канцеларија у Берлину у којој постоји сектор који се искључиво бави проблематиком такозваног клабинга за младе – објашњава Коста Андрић, директор канцеларије.
Пружање подршке у сарадњи са образовним и културним институцијама, Националном службом запошљавања, организационим јединицама Градске управе, невладиним организацијама кроз активно укључивање младих у друштвене токове и њихово информисање, само су неки од задатака ове канцеларије. На богатој iнтернет страници ове посебне организације (www.kancelarijazamlade.beograd.gov.rs) налазе се, између осталог, и линкови за разне сајтове, контакте и податке институција, установа и удружења који младима могу да буду значајни. Сајт је обогаћен и едукативним смерницама о људским правима и активизму младих.
Добар пример је случај момка који је у Београду завршио математичке студије са најбољим оценама. Овај младић је затражио помоћ од запослених у канцеларији јер није знао, када је конкурисао за наставак студија на престижном Универзитету „Беркли”, да Министарство омладине и спорта и Градски секретаријат за спорт могу да га подрже кроз фонд „Млади таленти”. Наш саговорник уверава да су надлежни успели да помогну младом математичару у припреми документације и попуњавању пријава, тако да се сад, додаје први човек ове организације, момак из Београда налази на америчком универзитету.
– По истеку Универзијаде многи људи су нам се јављали са жељом да постану волонтери. После прославе Дана младих, који је обележен 15. августа, више од 200 људи пријавило се да ради у омладинским организацијама. На нашу адресу стигло је око 150 и-мејлова, којих иначе примимо око 40 у току дана. Садржај већине електронских порука је веома афирмативан, јер млади најчешће траже подршку за деловање и не доживљавају нас као социјалну установу – закључује Коста Андрић. Из буџета града је за рад канцеларије ове године одвојено 18 милиона динара.
М. Р. Б.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


